HP 15 FD0150WM - Meteor Lake - Intel Core 5 120U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Xe Graphics 15.6" Full HD 1080p IPS MicroEdge Touchscreen Display W11 (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel Core 5 120U (10 Cores, 12 Threads) |
| Processor Speed | P-core Speed: 1.4 GHz to 5.0 GHz E-core Speed: 1.0 GHz to 3.8 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 39.6 cm (15.6 in) diagonal, FHD, touchscreen, IPS, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen surface | 39.6 cm (15.6 in) diagonal, FHD, touchscreen, IPS, micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (UK) |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps), 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (5 Gbps, data only) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with temporal noise reduction and integrated dual array-digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0150WM Core 5 Laptop in Pakistan
If you're looking for a mid-range daily-use laptop that can handle day-to-day jobs with pace and power, the HP 15 FD0150WM is for you. A Natural Silver 15.6-inch machine featuring an Intel Core 5 processor, Intel Iris Xe integrated graphics, customizable DDR4 RAM and SSD storage, and a lot more. Find its convincing breakdown below.
Processor
This everyday-use laptop houses the Intel Core 5 120U processor that handles basic to complex tasks efficiently. Whether to use it casually, professionally, or for content creation, it ensures flawless multitasking with 10 cores and 12 threads. To avoid lag and undue delays, it uses the maximum speed of 5.0 GHz. Plus, it boosts compatibility between components to lift accuracy and reliability to the fullest.
Integrated Graphics
This productivity computing machine features reliable graphical support for routine jobs and entertainment. It features Intel Iris Xe integrated graphics, good for enjoying better than UHD results. It uses system VRAM, saves a lot of energy, brings pace, and ensures flawless visuals.
Display
The HP FD0150WM has a 15.6-inch full HD screen with BrightView and 55% NTSC. With its micro-edge technology, it ensures a bigger screen, the IPS technology boosts color accuracy, and 250 nits for comfortable visibility indoors. The touch facility brings modernity and ease of use, and 1920 x 1080 pixels lifts the clarity significantly.
Memory and Storage
It offers an 8 GB DDR4 RAM, which works better than older models and provides higher responsiveness at 3200 MHz. It lifts multitasking and boosts day-to-day jobs significantly.
The 512 GB SSD stores all-around data and keeps the data transfer rate unbeatable. It works silently, consumes less energy, and ensures good safety of data as it has no moving parts.
Powerful Battery with Fast Charge
This everyday-use laptop has a powerful battery that remains alive for longer hours on one charge. The fast charge takes minutes and gets another spell of hours of run time efficiently.
Ergonomic Design
Features a highly ergonomic design that accommodates various postures. It complements user style with its portable build, made up of high-quality painted plastic. The Natural Silver finish on top looks stylish and stunning.
Other Specs
Also offers multiple USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, expansion for both storage and memory, Windows 11 Home, and an international warranty to secure your money.
Buy HP 15 FD0150WM in Pakistan
HP 15 FD0150WM Meteor Lake Intel Core 5 120U Processor Intel Xe Graphics 15.6-inch Full HD 1080p IPS MicroEdge Touchscreen Display Natural Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 147,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.