HP 15 FD0095wm - Alder Lake - 12th Gen Core i5 1235u Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Integrated GC 15.6" Full HD 1080p IPS Display W11 (Natural Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Core i5 1235u Processor |
| Processor Speed | 1.30 GHz up to 4.40 GHz Turbo (12.0 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | Dual Channel Memory support, 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 4 GB) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ Value M.2 Solid-State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ Value M.2 Solid-State Drive |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics as UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® Iris® Xe Graphics Functions as UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Display |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 1.6 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Full-size with numeric keypad |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (1x1) |
| Condition | New |
| USB | 2) USB 3.2 Gen 1.0 Type-A ports; SuperSpeed 5 Gbps signaling rate (one on each side) (1) USB 3.2 Gen 1.0 Type-C port; SuperSpeed 5 Gbps signaling rate (data transfer only; charging or external monitors not supported) |
| HDMI | (1) HDMI v1.4b port |
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera with temporal noise reduction and integrated dual array-digital microphones |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FD0095wm Core i5 Laptop in Pakistan
Finding an unbeatable blend of quality specs, aesthetics, and affordability feels like winning a genuine deal for computing solutions. Here comes the HP 15 FD0095wm, a well-balanced machine with a 12th Gen Core i5 processor with Intel Iris graphics to handle modern processing needs. Ensures a clear display, massive storage, lasting battery, faster memory speed, and many other features to make your personal and professional journeys as easy as you like.
Core i5 1235u Processor
The HP 15 FD0095wm is good for handling multitasking. It ensures flawless operations and transitions for tasks from easy to hard. The 12th Gen Core i5 1235u CPU gives a base frequency of 1.30 GHz that boosts up to 4.40 GHz. Moreover, its 12 MB cache memory combined with a hyper-threaded build allows you to enjoy speedy and reliable outcomes.
Intel Iris Xe Graphics
When it comes to graphical support, this machine has it all with its Intel Iris Xe
Card. It keeps your viewing quality up to the mark and gets you rid of lag and undue load time while running demanding apps. Overall, it ensures speed, quality, and flawlessness while handling graphics-intensive jobs seamlessly.
15.6-Inch Full HD IPS Display
Has an amazing display with its 15.6-inch full HD screen. It has an IPS LED that has the finest color blend with 1920x1080 pixels to boost clarity and sharpness. Moreover, the 300 nits improve brightness to boost usability in daylight. It indeed gets a comfortable viewing experience without compromising quality, eye health, and joyful screen time.
Robust Memory and Storage
The memory of this laptop is advanced with its DDR4 technology. Featuring 8 GB RAM that delivers 3200 MHz speed, good for enjoying flawless multitasking. It gets the finest mix of speed, latency reduction, and data access improvement.
Moreover, it features a 256 GB SSD, good for storing a huge amount of data. It carries PCIe NVMe technology to boost processing solutions like never before.
Long-lasting Battery with Quick Charge
Features a lasting battery that keeps you productive the whole day non-stop. The quick charge option gets another backup that boosts confidence when you need it the most.
Striking Design with Portability and Durability
It has a striking design with a silver finish, thin profiling, and a lightweight body of 1.6 kg only. The aero-grade aluminum takes the high durability and ensures smooth handling of normal wear and tear.
Other Specs
Also features a numeric keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI, USB ports, an international warranty, an HD camera, and expansion options for storage and memory from the Paklap.
Buy HP 15 FD0095wm in Pakistan
HP 15 FD0095wm 12th Gen Core i5 1235u Processor 15.6-inch Full HD 1080p IPS Display Natural Silver Color Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 128,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.