HP 15 FC0025DX Laptop - AMD Ryzen 5 7520U Processor 8-GB 512-GB SSD AMD Radeon Graphics 15.6" HD Touchscreen Micro-Edge Display TPM W11 (Silver, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 5 7520U Processor (4 Cores / 8 Threads, 4MB L3 Cache) |
| Processor Speed | Base Clock: 2.8 GHz, Up to 4.3 GHz Max Boost Clock |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | LPDDR5-5500 MHz RAM (onboard) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD SoC Platform |
| Backlight | No |
| Screen size | 15.6" diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView, 250 nits |
| Screen surface | 15.6" diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView, 250 nits |
| Screen resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.60 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C® 5Gbps (Data Only No Charging / No Display Support) 2x USB Type-A 5Gbps |
| HDMI | 1x HDMI 1.4b |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.hp.com |
| Product page | www.hp.com |
| Warranty | International |
HP 15 FC0025DX AMD Ryzen 5 Laptop in Pakistan
Presenting you a mid-range laptop that meets your daily processing tasks efficiently and features flawless performance, the HP 15 FC0025DX. It houses a touchscreen display with Radeon integrated graphics for next-gen display details. The Ryzen 5 processor brings the finest processing solutions with 8 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD storage. Let's read more.
Processor
This low-budget laptop brings extraordinary pace and power to everyday tasks with its advanced AMD Ryzen 5 7520U processor. It boosts data access with a 4 MB cache and ensures no longer load times. For multitaskers, it has 4 cores and 8 threads. The base speed of 2.8 GHz boosts up to 4.3 GHz for handling all mid to high-end professional and personal jobs seamlessly.
Graphics
The HP 15 FC0025DX offers extremely reliable and sharp visuals with its AMD Radeon integrated graphics. It allows playing 4K videos, multiple displays, and office applications effortlessly. It avoids lag, saves energy, and keeps operations flawless during multitasking without compromising visual quality.
Display
This powerful computing machine features an extraordinary, flawless viewing experience with its 15.6-inch HD touchscreen. It enhances user experience and control with its touch and brings a large screen with micro-edge technology. The 250 nits brightness improves visibility in brighter rooms. Plus, the resolution of 1366 x 768 pixels gets the utmost clarity and sharpness to the visuals.
Memory
This daily-use laptop offers an extremely responsive and energy-efficient 8 GB LPDDR5 RAM. It boosts data access, keeps things sturdy, and runs at 5500 MHz. It improves multitasking and consumes less energy, being low-power memory.
Storage
It stores all-around data and ensures better safety compared to traditional HDDs with its 512 GB SSD. The PCI NVMe technology boosts data transfer rate, and it ensures higher speed as it uses flash memory.
Lasting Battery
Carries a reliable energy backup. It works for hours on one charge and keeps you unstoppable with its efficient drainage. Plus, the fast charge ensures the least downtime and the maximum productivity of the machine.
Body and Design
The HP 15 FC0025DX has a lightweight body of premium-grade plastic material. The Silver finish on its sleek design looks not only simple but professional.
Other Specs
A non-backlit keyboard with a numeric keypad, HDMI ports, wireless connectivity, the Windows 11 Home OS, an HD camera with digital microphones and noise reduction, and an international warranty.
Buy HP 15 FC0025DX Ryzen 5 in Pakistan
HP 15 FC0025DX AMD Ryzen 5 7520U Processor AMD Radeon Graphics 15.6-inch HD Touchscreen Micro-Edge Display Silver Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 130,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.