Dell XPS 16 9640 - Meteor Lake - Intel Core Ultra 7 155H Processor 16-GB 1-TB SSD 6-GB NVIDIA GeForce RTX 4050 GC 16.3" 2K 1200p Infinity Edge WVA Display Dolby Atmos BKB FPR W11 (Platinum, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 155H (24MB Cache) - Meteor Lake |
| Processor Speed | 1.4 GHz up to 4.8 GHz (16 cores, 22 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5x Dual Channel at 6400 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU (6 GB GDDR6 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16.3-inch FHD+ (1920 x 1200) InfinityEdge non-touch display, 500-nits typical brightness, 100% sRGB minimum, 2000:1 contrast ratio, 176° wide viewing angle +/- 88° / 88° / 88° / 88°, 30-120Hz, Dolby Vision , Eyesafe® technology, anti-glare |
| Screen surface | 16.3-inch FHD+ (1920 x 1200) InfinityEdge non-touch display, 500-nits typical brightness, 100% sRGB minimum, 2000:1 contrast ratio, 176° wide viewing angle +/- 88° / 88° / 88° / 88°, 30-120Hz, Dolby Vision , Eyesafe® technology, anti-glare |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | - |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.13kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Killer Wi-Fi 7* 1750 (BE200) 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 3× Thunderbolt 4 (USB Type-C) – with DisplayPort 2.1 and Power Delivery |
| HDMI | No |
| Camera | FHD (1080p) webcam |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell XPS 16 9640 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
Experience this high-powered professional laptop with some extraordinary processing capabilities and aesthetics, the Dell XPS 16 9640. This 16.3-inch machine in Platinum color gets a Core Ultra 7 CPU and NVIDIA RTX 4050 GPU for optimum performance flow. The 1 TB SSD storage, 16 GB LPDDR5X RAM, a backlit keyboard, a fingerprint reader, a full HD webcam, and many other specs with an international warranty.
Intel Core Ultra 7 Processor
This high-power laptop features an equally robust brain behind its processes, the Meteor Lake Intel Core Ultra 7 155H CPU. It has 16 cores and 22 threads to bring the best multitasking experience. The 24 MB cache is handy in attaining faster data access. The base speed of 1.4 GHz goes up to 4.8 GHz for handling complex jobs and creative and professional applications seamlessly.
NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics
The Dell XPS 16 offers higher visual clarity than integrated graphics with its dedicated NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU. It delivers pace with the discrete 6 GB GDDR6 memory. Ideal for handling graphics-intensive tasks, rendering, editing, designing, and gaming apps.
16.3-Inch Full HD+ Display
This Elite Business laptop houses a 16.3-inch full HD+ display. It ensures flawless frame motion with a refresh rate of 30 to 120 Hz. It delivers clarity to lift your watch time with its enhanced resolution of 1920x1200 pixels.
Offers wide viewing angles, 500 nits brightness, and 100% sRGB minimum. Also, it ensures a comfortable viewing experience with Dolby Vision, Eyesafe technology, and above all, anti-glare coating on the screen.
Advanced Memory and Storage
It submits an advanced 16 GB LPDDR5x RAM, which consumes less power and delivers optimum responsiveness. Operates at 6400 MT/s, improves load time, and allows effortless app launching and switching.
For guaranteed peace of mind, it has a 1 TB SSD. It is a smart storage system with flash memory that carries no moving parts, good for safety during transit. Helps you with a higher data transfer rate with PCIe NVMe technology.
Backlit Keyboard and Touch ID
The backlit keyboard offers enhanced visibility to work and play in low lighting. Touch ID gets easy unlocking with a touch, no need for passwords anymore.
Modern and Classy Design
Has a modern design with a Platinum finish on top. It ensures higher durability with magnesium alloy framing inside, aluminum chassis, and carbon fiber palm rest.
Other Specs
Also offers a full HD webcam, Bluetooth 5.4, Wi-Fi, the Windows 11 Home OS, USB ports, and an international warranty.
Buy Dell XPS 16 9640 in Pakistan
Dell XPS 16 9640 Meteor Lake Intel Core Ultra 7 155H Processor 6-GB NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics 16.3-inch 2K 1200p Infinity Edge WVA Display Platinum Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 590,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.