Dell XPS 15 9500 - Comet Lake - 10th Gen Core i7 10875H Processor 32-GB 1-TB SSD 4-GB NVIDIA GeForce GTX1650TI GDDR6 GC 15.6" Ultra HD+ 4K InfinityEdge Touchscreen Display Backlit KB W10 Pro (Platinum Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i7-10875H OctaCore Processor (8 Cores - 16 Threads) |
| Processor Speed | 2.30 GHz Turbo Boost Up to 5.1 GHz (16 MB Cache) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR4-2933MHz, 2x16G |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | GTX 1650Ti |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® GTX 1650 Ti 4GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel UHD GC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Ultra HD+ 4K InfinityEdge Touch Anti-Reflective 500-Nit Display |
| Screen resolution | 3840x2400 |
| Screen surface | 15.6" Ultra HD+ 4K InfinityEdge Touch Anti-Reflective 500-Nit Display |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 32 GB |
| Weight | 2.05 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2x2) |
| Condition | Used |
| USB | 2x Thunderboltâ„¢ 3 with power delivery & DisplayPort 1x USB-C 3.1 with power delivery & DisplayPort |
| HDMI | No |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera Dual-array microphones |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/new-xps-15-touch-laptop/spd/xps-15-9500-laptop/xn9500cto212s |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/new-xps-15-touch-laptop/spd/xps-15-9500-laptop/xn9500cto212s |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell XPS 15 9500 Core i7 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for an extraordinary laptop that can handle a diversified range of work from easy to difficult, the Dell XPS 15 9500 is for you.
It ensures higher performance with its latest 10th Gen Core i7 processor. Moreover, its Nvidia GeForce GTX 1650 Ti GPU, combined with an ultra-HD+ touch display, provides unbeatable visual support. Carries advanced memory, massive storage, comprehensive connectivity modes, and many other details for busy users.
Core i7 10875H Processor
Here comes the advanced processing capability, the 10th Generation Core i7 10875H OctaCore CPU for handling day-to-day tasks of all levels. A genuine deal to make you a pro user of what you do. Featuring 8 cores and 16 threads to make you enjoy effortless multitasking.
Moreover, featuring a base frequency of 2.30 GHz that increases up to 5.1 GHz, not an ordinary one. Also offers 16 MB cache memory to improve data access. Overall, it is a handsome processing package for attaining the finest compatibility between hardware and software.
NVIDIA GTX 1650 Ti Graphics
When it comes to graphical support, this machine has a top-notch capability with its NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti GPU. It carries advanced 4 GB GDDR6 memory for speedy outcomes. You're good at enjoying media, preparing complex presentations, editing videos, playing games, etc., which provides enough power to get it all done seamlessly.
15.6-Inch Ultra HD+ Touchscreen
The Dell XPS 15 9500 with a Platinum silver finish not only looks elegant but also offers a sophisticated display. It offers a 15.6-inch ultra HD+ touch display. Supporting 4k content, gets an anti-glare feature to avoid reflection, and 500 nits to improve brightness. Also offers improved 3840x2400 pixels to ensure no lack of clarity, sharpness, and vibrancy.
Faster 32 GB DDR4 Memory
It offers 32 GB of memory with DDR4 technology, which offers higher performance and speed. It carries a 2933 MHz speed with next-level responsiveness.
Massive 1 TB SSD Storage
Features a massive storage room, a 1 TB SSD. It provides extraordinary details of PCIe NVMe technology to make it even sharper and faster. The transfer rate it submits is super enhanced, good for overall productivity.
Contemporary Design and Lasting Power Backup
The outlook of this machine is beautiful and super contemporary. Its silver finish with sophisticated cutting edges catches the eye from afar. Moreover, its lasting battery backup makes it a practical option for busy users on the go.
Other Specs
Also offers a backlit keyboard, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, multiple USB connectivity ports, a lightweight build of 2.05 kg only for higher portability, an HD webcam, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell XPS 15 9500 in Pakistan
Dell XPS 15 9500 10th Gen Core i7 10875H Processor 4GB NVIDIA GeForce GTX 1650Ti GDDR6 Graphics 15.6-inch Ultra HD+ 4K InfinityEdge Touchscreen Display Platinum Silver Second-hand Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 179,999. Paklap makes sure your favorite gadgets reach you anywhere in Pakistan.