Dell XPS 13 9345 - Snapdragon® X Elite 12-Core Processor 16-GB 512-GB SSD Qualcomm® Adreno Graphics 13.4" Full HD+ 1200p 500nits Infinity Edge Touchscreen Display Backlit KB FP Reader W11 (Graphite, NEW)

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Snapdragon® X Elite (X1E-80-100) |
| Processor Speed | Up to 4.0 GHz (Dual-Core Boost) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | LPDDR5X, 8448 MT/s, Integrated |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Qualcomm® Adreno™ GPU |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.4", Touch, 2.5K, 30-120Hz, 500 nits, InfinityEdge |
| Screen surface | 13.4", Touch, 2.5K, 30-120Hz, 500 nits, InfinityEdge |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.17 kg |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit English Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2 USB4™ 40Gbps USB Type-C® with DisplayPort™ and Power Delivery |
| HDMI | No |
| Camera | Camera 1080p at 30 fps FHD RGB camera, Dual-array microphones 360p at 15 fps IR camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell XPS 13 9345 Snapdragon X Elite Laptop in Pakistan
If you're looking for a premium business laptop that caters to all your processing tasks with power, pace, and precision, the Dell XPS 13 9345 is for you. The advanced and energy-efficient Snapdragon X Elite processor brings the ultimate performance and efficiency. This 13.4-inch Graphite beauty gets you Qualcomm Adreno integrated GPU, LPDDR5x RAM, 512 GB SSD storage, and much more.
Snapdragon X Elite Processor
This high-end professional laptop features an exceptionally energy-efficient and powerful Snapdragon X Elite (X1E-80-100) processor. It carries dual cores with a max speed up to 4.0 GHz, and seems quite snappy during multitasking. Plus, it brings Copilot+PC mode with its NPU that allows enjoying machine learning tasks to the fullest.
Qualcomm Adreno Integrated Graphics
The XPS 13 features sharp visuals without slowing down the machine with its Qualcomm Adreno GPU. It is an integrated capability, consumes less energy, and brings flawless visuals. So, for those seeking a perfect balance between power, performance, and battery life, this one's for them all.
Display
It has a remarkable 13.4-inch touch display with Infinity Edge technology. It supports 2.5K resolution of 1920x1200 pixels for unquestionable clarity. The refresh rate of 30–120 Hz gets enormous support to avoid lag. The 500 nits brightness allows you to use the screen in brighter rooms comfortably.
Memory
It offers an advanced 16 GB LPDDR5X memory. It runs at 8448 MT/s, pushes productivity higher with unmatched responsiveness and reduced latency.
Storage
Unlike traditional HDDs, the 512 GB SSD is a smart storage facility. It stores and secures data as it carries no moving parts. Also, it ensures a higher data transfer rate with PCIe NVMe technology.
Touch ID and Backlit Keyboard
This advanced professional machine allows unlocking with a fingerprint reader. It gets rid of long passwords and keeps things simple and sturdy.
The backlit keyboard brings extraordinary visibility from under the keys. It illuminates the keys to making you work with accuracy and efficiency.
Body and Design
The Dell 9345 has an unbeatable aluminum body with a graphite finish on top. The Gorilla Glass 3 keyboard with a glass palm rest improves the user experience significantly. The slim design of 1.17 kg only gets extraordinary portability.
Other Specs
A sufficient battery life, a full HD RGB camera with dual microphones, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, the Windows 11 Home OS, and an international warranty.
Buy Dell XPS 13 9345 Snapdragon X Elite in Pakistan
Dell XPS 13 9345 Snapdragon X Elite 12-Core Processor Qualcomm® Adreno Graphics 13.4-inch Full HD+ 1200p 500nits Infinity Edge Touchscreen Display Graphite Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 389,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.