Dell Precision 17 7720 - Kaby Lake - 7th Gen Core i7 7920HQ Quad Core Processor 16-GB 256-GB SSD 8-GB NVIDIA Quadro P4000 DDR5 GC 17.3" Full HD 1080p Display Backlit KB W10 Pro (Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | 7th Gen Intel Core i7-7920HQ Quad-core Processor (4 Cores – 8 Threads) |
| Processor Speed | 3.1 GHz Base, Turbo Boost up to 4.1 GHz (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 6GB DDR4 2400MHz (Upgradeable up to 64GB, 2 SODIMM Slots) |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA Quadro |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA Quadro P4000 – 8GB GDDR5 Dedicated Graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3″ Full HD (1920×1080) IPS Anti-glare LED Display, 60Hz |
| Screen surface | 17.3″ Full HD (1920×1080) IPS Anti-glare LED Display, 60Hz |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Approx. 3.4 kg (7.5 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless-AC 8265, Wi‑Fi 5 (802.11ac) |
| Condition | Used |
| USB | 3× USB 3.0 Type-A, 1× USB 3.1 Type-C (with Thunderbolt 3 support) |
| HDMI | 1× HDMI 1.4 Port |
| Camera | No |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 17 7720 - 7th Gen Core i7 Used Laptop
With the Dell Precision 17 7720, we're talking about a professional laptop that has power, performance, and doesn't cut your pockets heavily. Our category of used laptops saves you a lot of money, thus being good for students, graphic designers, and creative professionals who are short on budget.
Featuring the 7th Gen Core i7 processor, NVIDIA Quadro P4000 graphics, and a 17.3-inch full HD display with a black finish on top. Also offers a 16 GB DDR4 RAM, 256 GB SSD, a backlit keyboard, dual connectivity modes, and all this wrapped in a reliable black build.
Let's get into the details below.
7th Gen Intel Core i7 Processor
Equipped with a robust processor, the Kaby Lake 7th Gen Intel Core i7-7920HQ quad-core processor, it handles it all. It has a base speed of 3.1 GHz that boosts up to 4.1 GHz, which is enough for handling professional and demanding jobs efficiently.
Plus, the mix of 4 cores and 8 threads ensures flawless multitasking. It doesn't let the machine slow down, and keeps the pace and quality sustainable. The 8 MB cache pushes data access higher and helps the CPU attain an unbeatable compatibility between components.
NVIDIA Quadro P4000 Dedicated Graphics
The Dell Precision 17 7720 has a dedicated NVIDIA Quadro P4000 GPU with an advanced 8 GB GDDR5 memory. It is a high-end graphics card, good for graphics-intensive jobs like CAD, editing videos, designing, rendering images, 3D modeling, etc. Supports multiple 4K displays, fully compatible with modern visual requirements, and an ideal pick for creative professionals and designers.
17.3-Inch Full HD Display
If you're more into watching or creating content, you need a reliable screen like the 17.3-inch Full HD display. It has extraordinary IPS technology to boost color precision, and a higher resolution of 1920×1080 pixels to ensure unbeatable clarity.
The anti-glare coating on the screen avoids irritating reflection that causes eyestrain. Moreover, the 60 Hz refresh rate allows flawless frame motion to deal with lag and blur while working on display-critical files.
16 GB DDR4 Memory
This laptop offers a sturdy memory solution with its 16 GB DDR4 RAM that runs at 2400 MHz. The speed ensures higher responsiveness and improved load time to avoid latencies and poor performance. Having 2 SODIMM slots allows upgrades of up to 64 GB to meet faster speed needs. Overall, this memory unit is super efficient in terms of energy consumption and doesn't let the machine slow down at any point.
256 GB SSD Storage
The Dell Precision 17 7720 is a mid-level laptop having a reliable storage of 256 GB SSD. It is advanced, faster, and efficient. You're good to store everything on it, as it saves and protects with its flash memory technology. It doesn't carry a moving part, which is another plus to enhance the safety of data.
Plus, the PCIe 4.0x4 technology ensures a boosted transfer rate that is good for enhanced performance delivery.
Backlit Keyboard
This laptop has got you covered for so many things. With its backlit, full-sized keyboard, you can remain productive 24/7. The backlit feature allows working and playing in dim light, with an outstanding LED lighting mechanism under the keys. And the numeric pad lets you work with numbers easily. Indeed, a great support for typists, accountants, and writers.
Comprehensive Connectivity Solutions
The connectivity of this machine is reliable. Offering dual modes, including wireless and ports, to ensure unbreakable connectivity. Featuring 3 USB 3.0 Type-A ports, 1 USB 3.1 Type-C port with Thunderbolt 3 support, 1 HDMI 1.4 port, Bluetooth 4.2, and Intel Dual Band Wireless-AC 8265, Wi-Fi 5 (802.11ac).
Body and Design
The Dell Precision 17 7720 has a durable design with an attractive black finish. It has a reliable build combining carbon fiber and plastic material. Carbon fiber is used in high-pressure areas, whereas plastic is used in lower-pressure areas, such as the lower chassis. Overall, this machine has good looks and a moderate weight.
Other Specs
It is a balanced machine with reliable internals, and being in used condition costs you less. It has a Windows 10 Pro operating system and a 7-day checking warranty that is indeed the best cover for your spending.
Buy Dell Precision 17 7720 Used Laptop Online
Dell Precision 17 7720 with Kaby Lake 7th Gen Core i7 7920HQ Quad Core Processor, 16 GB RAM, 256 GB SSD, 8 GB NVIDIA Quadro P4000 DDR5 GPU, 17.3-inch Full HD 1080p Display Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 96,500. Paklap Offers Cash On Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.