Dell Precision 16 7670 - Alder Lake - 12th Generation Core i7 12850HX Processor 32-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX™ A2000 GDDR6 GC 16" Full HD 1200p WVA 60Hz Display Backlit KB W10 Pro (Titan Grey, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel® Core™ i7-12850HX vPro®, 16C (8P + 8E) / 24T, 25 MB Cache |
| Processor Speed | P-cores: 2.10 GHz Base – 4.80 GHz Turbo, E-cores: 1.50 GHz Base – 3.40 GHz Turbo |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 1 x 32 GB DDR5 4800 MHz |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | A2 |
| Type of graphics memory | 8 GB NVIDIA® GeForce® RTX™ A2000 GDDR6 |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle |
| Screen surface | 16-inch, FHD+ 1920 x 1200, 60 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | Weight: 5.90 lb (2.67 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 ThunderBolt™ 4 ports with (USB Type-C™) 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort alt mode 1 USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 1 USB 3.2 Gen 1 port |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera with Omni-directional digital Microphone |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 16 7670 12th Gen Core i7 Used Laptop in Pakistan
Here comes a high-end professional laptop that doesn't cut your budget, and keeps you ahead of time with its advanced processing solutions and impressive aesthetics, the Dell Precision 16 7670. This 16-inch used machine offers the 12th Gen Core i7 CPU, NVIDIA GeForce RTX A2000 GPU, 32 GB DDR5 RAM, 512 GB SSD storage, and many other sharp details. Let's have a read of its specs below.
Powerful Processor
This high-end Dell Professional Laptop offers an extremely powerful 12th Generation Intel Core i7-12850HX vPro processor. It carries 16 cores, including 8 performance and 8 efficient cores, and 24 threads for flawless operations. The base speed of 2.10 GHz boosts up to 4.80 GHz. The 25 MB cache is for enhanced data access. Combining all the details to get the finest processing solutions with the ultimate pace and accuracy.
Dedicated Graphics
The Precision 16 houses an incredibly powerful graphical capability, the NVIDIA GeForce RTX A2000 GPU. It brings 8 GB GDDR6 memory to ensure lag-free visuals. Allows you to enjoy clear and crisp visuals, enhances creative jobs, content creation, entertainment, and professional tasks.
Advanced Memory and Storage
This second-hand professional machine offers speedy operations with its advanced 32 GB DDR5 memory. It reduces latency, improves load time and app launching, and brings the finest support for multitaskers.
The 512 GB SSD stores all-around data and ensures its safety. Using flash memory, carrying no moving parts, and using PCIe NVMe technology to bring a lightning-fast data transfer rate.
Full HD+ Display
This used business laptop offers a 16-inch full HD+ display. Offering higher clarity with 1920x1200 pixels. The anti-glare coating avoids eyestrain, 250 nits improve visibility for comfortable indoor usage, and wide viewing angles for a larger screen. The 60 Hz refresh rate eliminates lag while switching between programs.
Backlit Keyboard
An amazing backlit keyboard with a numeric keypad, having LED lights under the keys, and offering lighting in the dark. It makes you enjoy working and playing nonstop in low-light conditions.
Body and Design
The Dell 7670 ensures a highly durable build with a premium mix of magnesium alloy and aluminum materials. The Titan Grey finish on its powerful design looks flawless and striking.
Other Specs
A full HD camera with a digital microphone, the Windows 11 Pro operating system, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, HDMI, an efficient battery backup, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Precision 16 7670 in Pakistan
Dell Precision 16 7670 Alder Lake 12th Generation Core i7 12850HX Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX™ A2000 GDDR6 Graphics 16-inch Full HD 1200p WVA 60Hz Display Titan Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 299,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.