Dell Precision 15 7560 11th Gen Core i7 RTX A2000
Out of stock
Dell Precision 15 7560 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 11850H Processor 16-GB 512-GB SSD 4-GB NVIDIA RTX A2000 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p 60Hz Display Backlit KB W10 Pro (Titan Grey, Used)
Rs. 163,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel® Core™ i7-11850H (8 Cores / 16 Threads, 24 MB Cache, 45W, vPro) |
| Processor Speed | 2.5 GHz Base / 4.8 GHz Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 2 x 16 GB DDR4 3200 MHz ECC |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 4 GB NVIDIA RTX A2000 GDDR6 Dedicated |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-Glare, non-touch, 45% NTSC, 220 Nits, wide-viewing angle |
| Screen surface | 15-inch, FHD 1920 x 1080, 60 Hz, anti-Glare, non-touch, 45% NTSC, 220 Nits, wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting Weight: 2.45 kg (5.42 lb |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (PowerShare) 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C Thunderbolt 4.0 |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-7560-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/cty/pdp/spd/precision-15-7560-laptop |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 7560 Tiger Lake 11th Generation Core i7 11850H Processor 4-GB NVIDIA RTX A2000 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 60Hz Display Titan Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 163,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review