Dell Precision 15 3550 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u Processor 32-GB 256-GB SSD Intel UHD 620 Graphics 15.6" Full HD 1080p AG Touchscreen Display WavesMaxx Audio Backlit KB W10 Pro (Grey, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310U QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 32-GB |
| Type of memory | 2 DIMM slots - up to 32GB 2666MHz non-ECC |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD 1080p AntiGlare Touchscreen Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6” FHD Touch (1920x1080) Wide View LED-backlit (45% Adobe RGB color gamut) |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 4.09lbs, 1.86kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5 |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated Intel I219LM 10/100/1000 Gigabit Ethernet Controller |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz |
| Condition | Used |
| USB | 1x Thunderbolt Type C, 3x USB 3.2 Gen 1 (1x power enabled) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | HD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Precision 15 3550 10th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you're seeking a well-balanced computing machine that is within budget, this Dell Precision 15 3550 is for you. Being in second-hand condition, it costs very little but furnishes a neat and sturdy outlook.
The internals are unbeatable, and the aesthetics are appealing. Features a 10th Generation Core i5 processor, Intel UHD 620 integrated graphics, and a 15.6-inch full HD touchscreen. Moreover, the mix of memory, storage, battery life, connectivity options, and everything is worth experiencing.
Core i5 10310U Processor
The Dell Precision 15 3550 is a real treasure trove for quality seekers, mainly because of its 10th Generation Core i5 10310U processor. It submits a base frequency of 1.7 GHz that boosts up to 4.4 GHz, good enough for achieving flawless operations.
Also features a 6 MB cache to enhance data access, which contributes significantly to overall efficiency. Moreover, it gets 4 cores and 8 threads to ensure a perfect session every time you run multiple demanding apps simultaneously.
Intel UHD Integrated Graphics
The magic behind the screen happens here with the Intel UHD 620 integrated graphics. It carries no dedicated memory but uses shared memory. Certainly, good for saving energy, cost, and moderate graphical tasks.
Robust 32 GB Memory
The Dell 3550 has an incredibly fast 32 GB DDR4 RAM. It operates at 2666 MHz speed and delivers optimum performance. It helps you achieve an even better multitasking experience by reducing latency and load time.
Massive 256 GB SSD Storage
This machine submits a massive 256 GB Solid State Drive, a storage facility for all types of data. It submits a higher transfer rate to enhance the flawlessness of operations. The PCIe NVMe technology boosts performance flow significantly.
15.6-Inch Full HD Touch Display
Has an incredible 15.6-inch full HD touchscreen. A big plus for convenient control and a more personalized experience. It features 1920x1080 pixels to ensure higher clarity, Wide viewing angles for even better vision, and enhanced brightness to boost usability in daylight.
Lasting Battery with Fast Charge
The battery life is extremely impressive because of its durability. It ensures 1+ hours of run time, needs no frequent recharge, and brilliantly serves busy users on the go.
Neat and Sturdy Design
It is a second-hand machine, but its aesthetics are neat and sturdy. It certainly has a beautiful design with a minimalistic silver finish. The aluminum material is solid to withstand travel hazards, and a lightweight body of 1.86 kg pushes portability even higher.
Other Specs
Also offers HDMI 1.4, Bluetooth 5, Wi-Fi, numerous connectivity ports, a numeric keyboard, a backlit keyboard for typing in darker environments, a simple yet attractive silver finish, and a Windows 10 Pro operating system.
Buy Dell Precision 15 3550 in Pakistan
Dell Precision 15 3550 10th Gen Core i5 10310u Processor Intel UHD 620 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p AG Touchscreen Display Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 92,499. Get your tech essentials delivered effortlessly across Pakistan with Paklap.