Dell Latitude 15 5510 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u Processor 8-GB to 32-GB 256-GB to 2-TB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p Display Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310U QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 - 3200 MHz Two SoDIM |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" FHD (1920x1080) Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 15.6" FHD (1920x1080) Display |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.82 kg (4.01 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | One Flip-down RJ-45 port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | WiFi 802.11a/b/g |
| Condition | Used |
| USB | Two USB 3.2 Gen1 Type-A port ● One USB 3.2 Type-A with PowerShare port ● One USB 3.2 Gen2 Type-C port with DisplayPort Alt Mode/Thunderbolt 3 |
| HDMI | One HDMI 1.4b port ● One DisplayPort 1.2 port over USB Type-C |
| Camera | HD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-15-5510-laptop_owners-manual2_en-us.pdf |
| Product page | https://dl.dell.com/topicspdf/latitude-15-5510-laptop_owners-manual2_en-us.pdf |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 15 5510 Core i5 Used Laptop in Pakistan
Here comes a second-hand laptop, a brilliant professional machine for all types of usage from personal to professional, the Dell Latitude 15 5510.
It features a 10th-generation Core i5 processor that magically provides top-notch processing solutions. The Intel UHD integrated graphics, combined with a 15.6-inch full HD display, get you the finest viewing experience. Also comes with a faster 8 GB DDR4 memory, spacious 256 GB SSD storage, a powerful battery backup, flawless connectivity modes, and much more.
Core i5 10310U Processor
This laptop certainly has a reliable processing unit for beginners to intermediate-level users, the 10th Generation Core i5 10310U. It pushes data access up with 6 MB of cache memory. It also submits a base frequency of 1.7 GHz up to 4.4 GHz, good enough for handling multiple demanding apps simultaneously. For multitaskers, it gets 4 cores and 8 cores, an unbeatable combo for flawless and speedy operations.
Portable and Durable Design
The design of a computing machine matters for style and for setting the mood for unstoppable work and play. Fortunately, the Latitude 15 has a good design with a sleek profile in a silver finish. It looks the utmost professional and minimalistic. Moreover, the durable aluminum body of 1.82 kg increases the portability and usability of the machine significantly.
Intel UHD Integrated Graphics
For sharing the burden of the CPU, an Intel UHD integrated graphics comes and joins the party for graphical support. It uses shared memory and operates at a significant speed. It certainly provides quality visuals for basic gaming and professional jobs, indeed a good support to enjoy perfect vision.
15.6-Inch Full HD Display
This machine is a pure gift for display lovers, and the reason behind this is its incredibly sophisticated 15.6-inch full HD display. It features 1920x1080 pixels to boost sharpness and clarity, and an anti-reflective coating to avoid eye strain. It also ensures a perfect vision with enhanced brightness, unbeatable color mix, and increased vividness.
Unbeatable Memory and Storage
The Dell 5510 offers 8 GB DDR4 RAM, a fair enough speed of 3200 MHz for speedy operations during multitasking. It reduces latency to boost load time and responsiveness. Moreover, it features 256 GB storage, not an ordinary storage one, but an SSD. It stores data of all types with utmost security. Moreover, it operates with complete silence, and the PCIe NVMe takes good care of the boosted transfer rate.
Long-lived Battery
The battery life is extremely long-lived, good for using the machine indoors and outdoors. It gets you rid of fast battery drainage and frequent recharging.
Other Specs
It also offers Bluetooth 5.0, Wi-Fi, a numeric keyboard, a backlit keyboard for ease of typing in dim light, a 7-day checking warranty, a Windows 10 Pro operating system, USB ports, and an HD camera.
Buy Dell Latitude 15 5510 in Pakistan
Dell Latitude 15 5510 10th Gen Core i5 10310u Processor 15.6-inch Full HD 1080p Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 75,000. Experience reliable nationwide shipping with Paklap, reaching every region.