Dell Latitude 14 E7470 - Sky Lake - 6th Generation Core i5 6300U Processor 8-GB 256-GB SSD Intel HD 520 Graphics 14" Full HD 1080p 60Hz Display W10 Pro (Black, Used)

| Brand | Deli |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i5-6300HQ (Quad-Core, 4 Threads, 6MB Cache) |
| Processor Speed | 2.7GHz Base, 3.2GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1x 8GB DDR4 |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel HD 520 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 14" Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen surface | 14" Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.74 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual-Band Wireless 8260 AC (2×2) |
| Condition | Used |
| USB | 3 × USB 3.0 (1 with PowerShare) + 1 × USB Type-C with DisplayPort support |
| HDMI | 1 × HDMI |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 E7470 6th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
Presenting you a second-hand laptop that is good for students, entry-level creators, and mid-level professionals, the Dell Latitude 14 E7470. This used machine comes in a Matte Black finish with quite nice aesthetics. It has a 6th Gen Core i5 processor with Intel HD 520 integrated graphics for reliable processing solutions and visuals. The 14-inch full HD display is another plus. Let's find the details of all its major specs right below.
Processor
It is a mid-range laptop with its 6th Generation Intel Core i5-6300HQ CPU. It handles all the brainwork behind complex processing tasks and keeps the operations flawless. Offers multitasking with 4 cores and 4 threads, and boosted data access with 6 MB cache. The base speed of 2.7 GHz boosts up to 3.2 GHz for handling multiple tasks efficiently.
Graphics
The Latitude 14 ensures quality visuals for everyday tasks. Featuring integrated Intel HD 520 graphics. It boosts clarity, sharpness, and responsiveness. Avoids lag and keeps the work and play sturdy. Consumes less energy, carries no separate memory, and uses system VRAM.
Memory and Storage
This daily-use laptop offers an 8 GB DDR4 memory backup. It gives a huge push to multitasking, takes down latencies to uplift your work and play. Certainly, a good pusher to enjoy enhanced load time and seamless app launching and switching.
The 256 GB Solid State Drive stores and secures data better than older drives. It works with PCIe NVMe technology to ensure a next-level data transfer rate.
Display
Offers a 14-inch full HD display. It boosts sharpness with enhanced resolution support of 1920x1080 pixels. The 60 Hz refresh rate goes well with frame motion to avoid lags. It gets extraordinary brightness, a comfortable view, and a good mix of colors, contrasts, and other details.
HD Camera
Offers a 720p HD webcam. It adds to the productivity and beauty of the front panel. Allows you to enjoy an online presence with quality video capturing. Certainly, it provides enough details to bring the best out of video calls, online meetings, and conferences.
Body and Design
The Dell E7470 has a durable and portable build. The magnesium alloy material is good to boost both. The Matte Black finish complements its slim design and gets you a stylish and productive computing partner on a low budget.
Other Specs
Also features Wi-Fi, Bluetooth, multiple ports, the Windows 10 Pro OS, and a 7-day checking warranty, which is the ultimate cover.
Buy Dell Latitude 14 E7470 in Pakistan
Dell Latitude 14 E7470 Skylake 6th Generation Core i5 6300U Processor Intel HD 520 Graphics 14-inch Full HD 1080p 60Hz Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 46,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.