Dell Latitude 14 E7450 Used
Out of stock
Dell Latitude 14 E7450 - 5th Gen Core i5 5200U Processor 8-GB 500-GB HDD Intel HD 5500 Graphics 14" Full HD 1080P 60Hz AG Display Backlit KB W10 Pro (Black, Used)
Rs. 33,500.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 5th Generation |
| Processor Type | 5th Gen Intel Core i5-5200U Processor (3 MB Smart Cache, 2 Cores, 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz up to 2.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8GB 1600MHz DDR3L Memory |
| Hard drive size | 500 GB HDD |
| Hard drive speed | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel HD 5500 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED-Backlit Display, 60Hz Refresh Rate |
| Screen surface | 14.0-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED-Backlit Display, 60Hz Refresh Rate |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.56kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 4.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11ac |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.0 (1x PowerShare) • Mini DisplayPort |
| HDMI | Yes |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |