Dell Latitude 7430 - Alder Lake - 12th Gen Core i7 1265U Processor 32-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p 60Hz Display Backlit KB W11 Pro (Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 12th Generation |
| Processor Type | 12th Generation Intel® Core™ i7-1265U, 12th Gen, 10C (2P + 8E) / 12T, 12 MB Cache |
| Processor Speed | 1.8 GHz Base – 4.8 GHz Turbo |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32 GB LPDDR5 RAM soldered |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen surface | 14" Full HD 1080p 60Hz Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight |  1.22 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (WiFi 802.11ax) |
| Condition | Used |
| USB | 2 × USB‑C (Thunderbolt 4) + 1 × USB‑A 3.2 (PowerShare) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 7430 Core i7 Used Laptop in Pakistan
If your budget is tight, and you want a reliable laptop that fits your day-to-day jobs perfectly, the Dell Latitude 7430 is for you. This second-hand machine features the 12th Gen Core i7 processor with Intel Iris Xe integrated graphics to ensure flawless processing and quality visuals. Offering the 32 GB LPDDR5 RAM with 256 GB SSD storage, a 14-inch full HD display, and many other convincing specs with a 7-day warranty of 7 days.
Processor
This Latitude 14 offers stable processing performance with its incredibly powerful 12th Gen Intel Core i7-1265U CPU. It brings 10 cores and 12 threads along to ensure flawless operations while running multiple apps simultaneously. The 12 MB cache improves data access. Plus, the base speed of 1.8 GHz that boosts up to 4.8 GHz handles basic to pro-level jobs seamlessly.
Graphics
The Dell 7430 gets incredible support for visual processing with its Intel Iris Xe integrated graphics. It boosts clarity to the fullest, avoids lag, and keeps energy consumption lowest. It doesn't carry a separate memory but uses system VRAM. Allows you to enjoy high-end graphical details at a pace you like.
Display
This affordable machine multiplies your entertainment and productivity with its 14-inch full HD display. It is flawless with its 60 Hz refresh rate to boost frame motion. The resolution of 1920x1080 pixels brings clarity and vibrancy to the fullest.
Memory and Storage
This low-budget computing machine produces higher responsiveness and skyrocketing load time with its advanced 32 GB LPDDR5 RAM. It brilliantly deals with latency and brings the utmost multitasking support.
The 256 GB SSD is good enough to store the operating system, apps, software, documents, datasets, and multimedia. It is quiet in operations, smart with the data transfer rate, and boosts safety as it carries no moving parts.
Backlit Keyboard
Has a useful backlit keyboard to make you work and play in dim light, as you do in brighter environments. It carries LED lights under the keys and provides visibility when needed in the dark.
Portable Body and Powerful Design
Comes with a durable build of high-quality magnesium alloy and carbon fiber materials. It carries only 1.22 kg, good for enhanced portable usage. The Black finish on top appears elegant and striking.
Other Specs
Also offers an HD camera, the Windows 11 Pro OS, Bluetooth 5.2, Wi-Fi, multiple USB ports, and a 7-day checking warranty that remains a considerable shield for your money.
Buy Dell Latitude 7430 in Pakistan
Dell Latitude 7430 Alder Lake 12th Generation Core i7 1265U Processor Intel Iris Xe Graphics 14-inch Full HD 1080p 60Hz Display Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 121,500. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.