Dell Latitude 14 7410 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u Processor 16-GB 256-GB SSD Intel UHD Graphics 14" Full HD 1080p Display (Carbon Fiber, Black, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310U (Comet Lake, 4 Cores / 8 Threads, 6MB Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Base, Up to 4.4 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 1x16 DDR4 2666 MHz |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 14.0" Full HD (1920×1080) Anti-Glare Non-Touch Slim Bezel Panel |
| Screen surface | 14.0" Full HD (1920×1080) Anti-Glare Non-Touch Slim Bezel Panel |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.33 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | BT 5.1 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6 AX201 2x2 802.11ax 160MHz |
| Condition | Used |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 1 with Powershare 1 USB 3.2 Gen 1 2 Thunderbolt™3 with Power Delivery and DisplayPort (USB Type-C™) |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 7410 10th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you're looking for a mid-level business laptop on a tight budget, the Dell Latitude 14 7410 is for you. A 14-inch Black machine in use with appealing aesthetics and powerful internals. Featuring the 10th Gen Core i5 processor, Intel UHD integrated graphics, 256 GB SSD storage, 16 GB DDR4 RAM, and an HD camera with a 7-day checking warranty. Find all its details below.
Processor
A robust processing unit like the 10th Generation Core i5-10310U ensures smooth operations. It boosts multitasking with 4 cores and 8 threads, and brings rapid data access with 6 MB cache. The base speed of 1.7 GHz goes up to 4.4 GHz for covering mid to high-end workloads. Plus, it avoids delays, offers flawless compatibility, and consumes less energy.
Graphics
For visual clarity and to get rid of lag while running demanding apps, the Dell Latitude 14 7410 houses Intel UHD integrated graphics. It uses system VRAM, good for saving energy, and to lift vividness higher. It is reliable with accuracy, and robust with pace, a good support for day-to-day jobs.
Display
This daily-use laptop features a stunning 14-inch full HD display. It comes with a slim bezel panel to ensure a larger screen size and an anti-glare coating to boost comfort for the eyes. The resolution of 1920×1080 pixels is brilliant for unbeatable clarity. Also offers extraordinary brightness, crisp view, and provides you enhanced work and entertainment experience.
Memory and Storage
Has 16 GB DDR4 RAM. It runs at 2666 MHz, is extremely responsive, and handles multiple apps seamlessly. It certainly gives you an edge in enjoying multitasking to the fullest.
With its 256 GB SSD, it stores all your essential data. Using flash memory to boost speed and security. The PCIe NVMe technology lifts the data transfer rate, which boosts processing outcomes efficiently.
HD Camera
It features a 720p HD webcam to get you a reliable presence online. It is vibrant with its details, good for using during video calls, conferencing, meetings, and capturing high-end photos.
Modern Design with Portability and Durability
The Dell 7410 has a solid build of premium-quality carbon fiber and magnesium alloy. The Black finish on top of the 1.33 kg body brings portability and modernity.
Other Specs
Also offers numerous USB ports for connectivity, Bluetooth 5.1, Wi-Fi, a non-backlit keyboard, the Windows 10 Pro operating system, an efficient battery, and a 7-day checking warranty.
Buy Dell Latitude 14 7410 in Pakistan
Dell Latitude 14 7410 Comet Lake 10th Generation Core i5 10310U Processor Intel UHD Graphics 14-inch Full HD 1080p Display Carbon Fiber Black Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 63,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.