Dell Latitude 14 5410 - Comet Lake - 10th Gen Core i5 10310u QuadCore Processor 8-GB 256-GB SSD IntelĀ® UHD Graphics 14" Full HD 1080p 60Hz Touchscreen Display Backlit KB W10 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10310u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Turbo Boost 4.4 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe⢠M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe⢠M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Full HD 1080p Touchscreen Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 13.3" Full HD 1080p Touchscreen Display |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 8 GB |
| Weight | 1.47 kg (3.26 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | One Flip-down RJ-45 port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11abg |
| Condition | Used |
| USB | Two USB 3.2 Gen1 Type-A port ⢠One USB 3.2 Type-A with PowerShare port |
| HDMI | HDMI 1.4b port |
| Camera | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 14 5410 Core i5 Used Laptop in Pakistan
It's high time to buy a quality computing machine at an affordable price; the Dell Latitude 14 5410 is available in Pakistan now.
It is a used laptop, good for users having a limited budget, and carries a neat outlook and robust internals. Offers a stunning design with high portability and durability. Featuring a 10th Generation Core i5 processor combined with Intel UHD integrated graphics for reliable and sustainable processing solutions. It gets you an unquestionable mix of full HD display, powerful battery, enhanced memory, spacious storage, and many other useful details.
Core i5 10310u Processor
The Dell Latitude 14 5410 is brilliant with its processing capabilities, and the major pusher behind it is its advanced 10th Generation Core i5 10310u CPU. It submits higher speed and flawless compatibility between components. Featuring 4 cores and 8 threads for seamless multitasking. Moreover, the base frequency of 1.7 GHz boosts up to 4.4 GHz, good for speedy and efficient workflow. Additionally, you enjoy faster data access with a considerable support of 6 MB cache.
Intel UHD Graphics
This laptop features a reliable graphical capability, the Intel UHD integrated graphics. It provides high-end support for basic gaming, rendering, editing, and other graphics-intensive tasks. It also contributes to the overall processing speed by sharing the burden of the CPU.
13.3-Inch Wide Full HD Touchscreen
The Latitude 14 submits a compact 13.3-inch full HD touchscreen. The enhanced 1920x1080 pixels ensure improved clarity to the fullest. Having a touch display is another plus of this machine because of its ease and convenience. The mix of colors, improved brightness, and wide viewing angles all of which ensure a whole new screen experience.
Spacious Storage and Enhanced Memory
It has faster memory backup in the form of 8 GB DDR4 RAM. It improves load time and app launching significantly, and gets the latency down. Moreover, the 256 GB has a spacious storage room for all-around data. It carries PCIe NVMe technology to increase the transfer rate, which contributes to overall performance delivery. Also, it is a silent player, good for focused work and play sessions, and energy-saving for extended hours of run time.
Lasting Battery
It features a durable battery that lasts for 1+ hours. Allows hassle-free traveling with a robust power backup, and gets you rid of frequent recharges.
Modern, Portable, and Durable Design
The Dell 5410 offers a well-balanced design with higher portability and durability. It looks modern with cutting edges and a sleek build of 1.47 kg only, a noticeable pusher to lift portability even higher.
Other Specs
Also offers Bluetooth, Wi-Fi, a camera, HDMI, a backlit keyboard for seamless typing in dark corners, a 7-day checking warranty, Windows 10 Pro OS, and a grey finish that looks minimalistic and beautiful.
Buy Dell Latitude 14 5410 in Pakistan
Dell Latitude 14 5410 10th Gen Core i5 10310u QuadCore Processor 14-inch Full HD 1080p 60Hz Touchscreen Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 64,900. Paklap offers swift and hassle-free delivery to all cities in Pakistan.