Dell Latitude 13 7390 2 in 1 Ci7 Used
Out of stock
Dell Latitude 13 7390 2 in 1 Whiskey Lake - 8th Gen Core i7 8650u vPro QuadCore Processor 16GB 256GB SSD Intel UHD 620 GC 13.3" Full HD 1080p Touchscreen Convertible LED WavesMaxx Audio Backlit KB W10 Pro (Black, Used)
Rs. 82,000.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8650u vPro QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.9 GHz Turbo Boost 4.2 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB LPDDR3 2133MHz |
| Hard drive size | M.2 256GB SATA Class 20 Solid State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M.2 256GB SATA Class 20 Solid State Drive |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD 620 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD (1920 X 1080) Touch LCD with Mic/IR Camera, WLAN Capable Convertible |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Screen surface | 13.3" FHD (1920 X 1080) Touch LCD with Mic/IR Camera, WLAN Capable Convertible |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Weight | 3.88 pounds |
| Fingerprint Reader | No |
| Backlit keyboard | Internal US English Qwerty Backlit Keyboard |
| Numeric keyboard | No |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel(R) Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | Two Thunderbolt 3 (USB Type-C) ports with Power Delivery/DisplayPort, |
| HDMI | 1 HDMI |
| Camera | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Manual | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/xps-13-7390-2-in-1-laptop/xps-13-7390-2-in-1-setupandspecifications/ports-and-connectors?guid=guid-351fb991-7cca-49c7-a08f-cec6deb6410e&lang=en-us |
| Product page | https://www.dell.com/support/manuals/en-us/xps-13-7390-2-in-1-laptop/xps-13-7390-2-in-1-setupandspecifications/ports-and-connectors?guid=guid-351fb991-7cca-49c7-a08f-cec6deb6410e&lang=en-us |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |