Dell Latitude 13 5320 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 1185G7 Processor 16-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3" Full HD 1080p 60Hz 250nits Touchscreen Display Backlit KB W11 Pro (Silver, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Gen Intel® Core™ i7-1185G7 Processor (4 Cores / 8 Threads, 12 MB Intel® Smart Cache) |
| Processor Speed | 3.0 GHz Base Clock, up to 4.8 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB, DDR4, 3200 MHz, dual-channel, integrated |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3-inch FHD 1920 x 1080 60 Hz WLED anti-glare touch privacy 100% sRGB 300 nits wide-viewing angle |
| Screen surface | 13.3-inch FHD 1920 x 1080 60 Hz WLED anti-glare touch privacy 100% sRGB 300 nits wide-viewing angle |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.18 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (Intel AX201) 2x2 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2× USB 3.2 (1× with Power Share) + 2× Thunderbolt™ 4 / USB-C (USB4, 40Gbps, with Power Delivery and DisplayPort) |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port |
| Camera | 720p at 30 fps, widescreen HD RGB camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 13 5320 Core i7 11th Gen Used Laptop in Pakistan
We're talking about a budget-friendly and reliable daily-use laptop that gets all-around processing solutions with brilliant energy efficiency, the Dell Latitude 13 5320. This used machine ensures flawless operations with its 11th Generation Core i7 processor, and unmatched visuals with Intel Iris Xe integrated graphics and a 13.3-inch full HD touch display. Let's explore its breakdown below.
Processor
This used laptop offers brilliant processing solutions with its 11th Generation Intel Core i7-1185G7 processor. It creates unmatched compatibility and ensures improved responsiveness. The combo of 4 cores and 8 threads gets the best multitasking experience, and a 12 MB cache to bring faster data access and even better operations. The max speed of 4.8 GHz is good enough for taking on mid to heavy-load apps effortlessly.
Graphics
The Latitude 13 5320 houses more than standardized graphical support with its powerful Intel Iris Xe integrated graphics. It boosts visual processing, ensures lag-free transitions, and keeps quality higher. It certainly improves your productivity and entertainment, and consumes the least energy.
Display
This second-hand computing machine furnishes a compact 13.3-inch full HD touch display. It comes with a 60 Hz refresh rate to avoid lag, and 100% sRGB for complete color coverage. It also offers 1080p clarity, 300 nits brightness for enhanced indoor visibility, and wide viewing angles to increase the screen size.
RAM
It has a faster 16 GB DDR4 RAM, which goes beyond expectations to deal with latency. Likewise, it improves load times, app launching, and switching between apps. Running at 3200 MHz with dual-channel capability.
Storage
This used machine features an efficient 256 GB SSD storage for all types of data. It keeps things secure to the fullest and gets a skyrocketing data transfer rate with PCIe NVMe technology.
Backlit Keyboard
This affordable laptop houses a backlit keyboard, which is more than an ordinary keyboard with its LED lights beneath the keys. It provides visibility, which is good for working and playing in low light.
Portable Body and Modern Design
The Dell 5320 has a refined build of bioplastic and carbon fiber materials. It's a highly portable body of 1.18 kg, looks smart, and is even better with the professional Silver finish on top.
Other Specs
An HD camera with dual microphones, the Windows 11 Pro OS, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB ports, and, for satisfying testing, a guaranteed 7-day checking warranty.
Buy Dell Latitude 13 5320 Core i7 in Pakistan
Dell Latitude 13 5320 Tiger Lake 11th Generation Core i7 1185G7 Processor Intel Iris Xe Graphics 13.3-inch Full HD 1080p 60Hz 250nits Touchscreen Display Silver Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 89,999. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Islamabad & Karachi.