Dell Latitude 13 5320 - Tiger Lake - 11th Gen Core i5 1145G7 Processor 16-GB 256-GB SSD 13.3" Full HD 1080p 60Hz AG Touchscreen Display Intel Iris Xe Graphics Waves Maxx Audio Pro Backlit KB W11 Pro (Titan Grey, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i5-1145G7 vPro Processor (8 MB cache) |
| Processor Speed | 2.60 GHz Boost up to 4.40 GHz (4 cores, 8 threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB, DDR4 SDRAM, 3200MHz (on board) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" FHD (1920x1080) 250 nits, 60 Hz AG Touchscreen Display |
| Screen surface | No |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | 13.3" FHD (1920x1080) 250 nits, 60 Hz AG Touchscreen Display |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.20 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 (Intel AX201) 2x2 802.11ax |
| Condition | Used |
| USB | 2 Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode/USB4/Power Delivery 1 USB 3.2 Gen 1 port 1 USB 3.2 Gen1 port with PowerShare |
| HDMI | 1 HDMI 2.0 port |
| Camera | 720p at 30 fps, widescreen HD RGB camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Latitude 13 5320 11th Gen Core i5 Used Laptop in Pakistan
If you're a person who's looking for a reliable everyday-use laptop that offers a brilliant outlook, power, performance, and portability, the Dell Latitude 13 5320 is for you. This highly portable 13.3-inch Titan Grey machine has the 11th Gen Core i5 processor, Intel Iris Xe integrated graphics, 256 GB SSD storage, and 16 GB DDR4 memory. Also, it brings modernity and practicality with the backlit keyboard and HD RGB webcam.
Processor
This used laptop offers smooth operations while running demanding apps with its extremely speedy and powerful CPU, the 11th Generation Intel Core i5-1145G7 vPro. It pushes productivity higher with its sharp details. Offering an 8 MB cache to get easy access to frequently used data. The maximum speed of 4.40 GHz handles heavy-load work bursts efficiently. The mix of 4 cores and 8 threads ensures smooth multitasking without slowing the machine down.
Graphics
The Latitude 13 has integrated Intel Iris Xe graphics. It gets you rid of high-power consumer GPUs and handles graphics-intensive apps efficiently. It is energy-efficient and robust with visual details. Also, it ensures lag-free transitions to boost your entertainment and professional tasks.
Display
It offers a lifelike 13.3-inch full HD display. It ensures unmatched visibility in brighter rooms with 250 nits brightness, and lag-free visuals with a 60 Hz refresh rate. The screen is anti-glare and enhances clarity with improved resolution of 1920x1080 pixels.
Memory
This affordable computing machine has a robust 16 GB DDR4 SDRAM. It is quite powerful, energy-efficient, and faster with its 3200 MHz running speed.
Storage
This second-hand laptop has a lightning-fast 256 GB SSD storage with extreme responsiveness and improved data transfer rate. It uses flash memory and ensures the safety of your essentials as it works with no moving parts.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard brings LED lights under the keys. You can work and play in low light with extended visibility. It is brilliant support for nighttime users.
Portable and Durable Design
The Dell 5320 has a highly portable build of 1.20 kg only. The bio-plastic and carbon fiber materials ensure quite good durability. Plus, the Titan Grey finish appeals significantly.
Other Specs
A widescreen HD RGB webcam with dual microphones, Bluetooth, Wi-Fi, the Windows 11 Pro OS, HDMI, multiple ports, and a 7-day checking warranty for this amazing machine in used condition.
Buy a Dell Latitude 13 5320 Core i5 in Pakistan
Dell Latitude 13 5320 Tiger Lake 11th Gen Core i5 1145G7 Processor 13.3" Full HD 1080p 60Hz AG Touchscreen Display Intel Iris Xe Graphics Titan Grey Color Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.