Dell Latitude 13 3300 7th Gen Core i3 7020U Used
In stock
Dell Latitude 13 3300 - Kaby Lake - 7th Gen Core i3 7020U Processor 8-GB 256-GB SSD Intel HD 620 GC 13.3" HD 720P AG Display W10 Pro TPM2.0 (Black, Used)
Rs. 39,999.00

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-7500U Processor (4MB Cache, 2 Cores / 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.70 GHz Base Clock, Up to 3.50 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 620 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 13.3 inch-HD (1366 x 768) Anti-glare (16:9) WLED non-touch screen |
| Screen surface | 13.3 inch-HD (1366 x 768) Anti-glare (16:9) WLED non-touch screen |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.59 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English |
| Bluetooth | BT 4.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11AC 2 x 2 Wi-Fi |
| Condition | Used |
| USB | 2x USB 3.1 Gen 1 Type-A 1x USB 3.1 Gen 1 Type-C 1x DisplayPort (via USB Type-C) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4a |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |