Dell Inspiron 16 7640 2 in 1 - Meteor Lake - Intel Core Ultra 7 155H 16-Core Processor 16-GB 1-TB SSD Intel Arc GC 16" Full HD+ 1200p 60Hz WVA IPS CV+ Touchscreen Convertible Display WavesMaxx Audio Backlit KB W11 (Ice Blue, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 Processor 155H (24MB Cache) - Meteor Lake |
| Processor Speed | 1.4 GHz up to 4.8 GHz (16 cores, 22 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB DDR5, 2x8GB, 5600MT/s |
| Hard drive size | 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Arc Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16", Touch, FHD+ 1920x1200, 60Hz, WVA, IPS, 300 nit, ComfortView Plus |
| Screen surface | 16", Touch, FHD+ 1920x1200, 60Hz, WVA, IPS, 300 nit, ComfortView Plus |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | - |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 4.19 lb (1.90 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No numeric keypad |
| Backlit keyboard | English US backlit Copilot key keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, |
| Condition | New |
| USB | Ports 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports 2 Thunderbolt 4.0 ports |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 port |
| Camera | Integrated Widescreen FHD (1080p) Webcam with Dual Digital Microphone Array with Temporal Noise Reduction enabled |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-16-2-in-1-laptop/spd/inspiron-16-7640-2-in-1-laptop |
| Product page | https://www.dell.com/en-us/shop/dell-laptops/inspiron-16-2-in-1-laptop/spd/inspiron-16-7640-2-in-1-laptop |
| Warranty | International |
Dell Inspiron 16 7640 2-in-1 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
If you're looking for a 2-in-1 machine that meets your needs for a tablet and a laptop, your search comes to an end with the Dell Inspiron 16 7640 2-in-1. It features both modes seamlessly and takes good care of your diversified computing needs. It is durable and affordable, brilliant with internals, and beautiful with looks. How it serves your personal, professional, and creative journeys, let's find below.
Intel Core Ultra 7 155H Processor
The Dell Inspiron 16 7640 is a remarkable laptop when it comes to delivering faster processing outcomes. It features a Core Ultra 7 CPU with multiple cores and threads for handling numerous tasks at once. The 4.8 GHz speed combined with the 24 MB cache makes it possible to achieve more in less time with precision and reliability.
Intel Arc Graphics
If you're someone who prefers visuals to anything else, this machine has got you covered with its Intel Arc-shared graphics. It gets flawlessness in frames and makes higher-resolution items play with ease and accuracy. Keeps the quality of the viewing experience high.
16-inch Full HD+ Touchscreen
It has another great bonus in the form of a 16-inch full HD+ touchscreen. It has 1920x1200 resolution for the ultimate crispness and precision, 60Hz for lag-free motion, and 300 nits for improving visibility in varying conditions. The IPS technology along with other details, gets you an amazing blend of colors.
Robust Memory and Storage
No matter if you run multiple apps simultaneously, the 16 GB DDR5 RAM is all set to make up for your requirements. It deals with latency and pushes data access and responsiveness up.
Moreover, the 1 TB SSD gets great storage space with PCIe NVMe technology that ensures faster speed to give an immense boost to performance delivery.
Convertible and Durable Design with Lasting Battery
It has a convertible design, easy to get a tent, stand, tablet, or laptop anytime you need. The build is lightweight and durable, good for portability needs. Last but not least, it features a battery which contributes genuinely. It gives great confidence for work and play during travel.
Other Specs
You also enjoy a backlit keyboard for all-time typing, Bluetooth, Wi-Fi, 1.90 kg weight for portability, multiple ports, and an international warranty.
Buy Dell Inspiron 16 7640 in Pakistan
Dell Inspiron 16 7640 Intel Core Ultra 7 155H 16-Core Processor 2-in-1 Convertible TouchScree Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 250,000. Paklap offers cash-on delivery services in Islamabad, Lahore & Karachi.