Dell Inspiron 11 x360 3153 Laptop - Sky Lake - 6th Gen Core i3 6100u Processor 4-GB 128-GB SSD Intel HD 520 Graphics 11.6" HD WLED Touchscreen Convertible Display W10 Pro (Blue, Used)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i3-6100U Processor (6th Gen, Dual-Core, 4 Threads, 14nm) |
| Processor Speed | 2.30 GHz (2.3 GHz Base Frequency) |
| Installed RAM | 4GB |
| Type of memory | DDR3L 1600 MHz |
| Hard drive size | 128 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | 128 GB SSD |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 11.6" HD (1366×768) WLED Touch, 60Hz, 360° hinge |
| Screen surface | 11.6" HD (1366×768) WLED Touch, 60Hz, 360° hinge |
| Screen resolution | 1366×768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | 1.41 kg (3.11 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 802.11ac |
| Condition | Used |
| USB | 1× USB 2.0, 2× USB 3.0 |
| HDMI | 1× HDMI |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Pro |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Dell Inspiron 11 x360 3153 Core i3 Used Laptop in Pakistan
If your budget is low, and you need a reliable daily-use laptop, you won't get anything better than the Dell Inspiron 11 x360 3153. You can use this second-hand machine in various ways as a tent, stand, tablet, or laptop.
It features the Core i3 6th Gen processor, Intel HD 520 integrated graphics, and an 11.6-inch HD display. It also has 4 GB DDR3L memory, 128 GB SSD storage, and an HD camera. Let's learn more.
Processor
This used laptop provides great processing support for entry to mid-level jobs with its Intel Core i3 6100U processor. It has 2 cores and 4 threads for the smooth running of multiple apps. The base frequency of 2.3 GHz efficiently handles mid-level tasks.
It certainly brings a complete backup for students and casual users and ensures a flawless compatibility between components to avoid lag.
Graphics
The Dell Inspiron 3153 is a reliable machine and offers standard quality visuals with its Intel HD 520 integrated graphics. It smoothly runs daily-use tasks like browsing, video playing, and other stuff. Plus, it saves a lot of battery and is good for use for extended hours of running time.
Touch Display
It features a standardized 11.6-inch HD touch display. It gets enhanced control with the touch and convertible features. The 60 Hz refresh rate brings smooth frame motion, and the resolution of 1366×768 pixels gets the perfect clarity you need in an entry-level device.
Memory
This low-budget device uses a 4 GB DDR3L RAM for a flawless multitasking experience. It runs at 1600 MHz, good for running light jobs with the least latency.
Storage
Your data gets a reliable 128 GB SSD storage. It is better than traditional HDDs with its speed, safety, and silence.
HD Camera
You get an HD camera that improves your online engagements. It works quite well during video calls and online meetings.
Portable Design and Durable Body
The Inspiron 11 has a durable build of premium-quality plastic materials. The 360-degree hinges are made of steel. It carries only 1.41 kg for enhanced portability. The blue finish looks good in its smart design.
Other Specs
It also gets you a non-backlit keyboard, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, USB ports, the Windows 10 Pro operating system, an efficient battery, and a 7-day checking warranty with its used condition.
Buy Dell Inspiron 11 3153 Core i3 in Pakistan
Dell Inspiron 11 3153 Laptop Skylake 6th Generation Core i3 6100u Processor 4GB RAM 128GB SSD Intel HD 520 Graphics 11.6-inch HD Touchscreen Convertible Used Blue Color Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 30,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.