Dell Alienware 16X Aurora Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX Processor 32-GB 2-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5060 GDDR7 GC 16" WQXGA 240Hz G-SYNC Display RGB Backlit KB W11 (Blue, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel Core Ultra 9 275HX Processor (36M Cache) |
| Processor Speed | Efficient Core Speed : 2.1 GHz Up to 4.6 GHz | Performance Core Speed : 2.7 GHz Up to 5.4 GHz |(24-Core : 8 Performance, 16 Efficient, 2 Low Power Core, 24 Threads) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32GB 2x16GB DDR5 5600 MT/s |
| Hard drive size | 2 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 2 TB SSD |
| Type of harddrive | 2 TB M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 8 GB GDDR7 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WQXGA 240Hz 100% DCI-P3 ComfortView Plus G-SYNC |
| Screen surface | 16" WQXGA 240Hz 100% DCI-P3 ComfortView Plus G-SYNC |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting weight: 5.66 lb (2.57 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | 1-Zone AlienFX RGB Keyboard, English US |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2x2 802.11be MU-MIMO) |
| Condition | New |
| USB | 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 1 USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® port with Power Delivery 1 Thunderbolt™ 4 (40 Gbps) port with DisplayPort™ 2.1 |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 1080p at 30 fps, FHD RGB-IR HDR camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell Alienware 16X Core Ultra 9 RTX 5070 Gaming Laptop in Pakistan
We're talking about an extreme gaming laptop that has a perfect mix of powerful performance and stylish aesthetics, the Dell Alienware 16X Aurora. It ensures the finest processing performance and visual excellence with its Core Ultra 9 CPU and NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU. It shows you a whole new world of the fastest gameplay with its robust specs.
To find out about them all, let's come down.
Advanced Processor
This high-end Dell gaming laptop gets ultra-smooth operations and transitions with its extraordinary Intel Core Ultra 9 275HX processor. It carries a mix of 2 low-power, 16 efficient, and 8 performance cores with 24 threads. The boosted speed of 5.4 GHz brings unmatched support for multitasking and high-end gameplay. Plus, for uninterrupted access to your data, the 36 MB cache is more than enough.
Dedicated Graphics
The Alienware 16X offers flawless visuals with its NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU. It performs beyond perfection, pace, and precision. The 8 GB GDDR7 memory ensures lag-free gameplay while running demanding titles.
16-Inch Display
It makes you enjoy the finest gameplay with detailed colors and effects that its 16-inch screen carries. It brings unbeatable WQXGA resolution for enhanced sharpness. The 240 Hz refresh rate boosts frame motion, and 100% DCI-P3 brings unmatched color coverage. It also offers ComfortView Plus and G-SYNC to achieve an even better viewing experience.
Memory
It features exceptionally fast memory speed with its 32 GB DDR5 RAM. For gamers and enthusiasts, it produces higher responsiveness as it runs at 5600 MT/s.
Storage
It ensures the ultimate safety of your data with its huge 2 TB SSD. The PCIe NVMe technology brings next-gen data transfer rates, and it is quite energy-efficient compared to older drives.
Cooling System
It carries a highly powerful cooling system for flawless performance. The Alienware Cryo-Tech offers a huge chamber with four fans to avoid overheating. It certainly ensures skyrocketing responsiveness and speed.
Body and Design
It offers a durable build of magnesium alloy and premium quality aluminum. The blue finish looks irrepressibly attractive and stylish.
Other Specs
It also features a 1080p full HD RGB camera with IR and dual microphones, multiple USB ports, 1 HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, a numeric keypad, the Windows 11 Home OS, and an unmatched international warranty for the utmost peace of mind.
Buy Dell Alienware 16X Aurora in Pakistan
Dell Alienware 16X Aurora Intel Core Ultra 9 275HX Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5070 GDDR7 Graphics 16-inch WQXGA 240Hz G-SYNC Display Blue Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 550,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.