Dell 14 Plus DB14250 Laptop - Intel Core Ultra 7 258V Processor 32-GB 1-TB SSD Intel Arc Graphics 14" 2.5K 1600P IPS WVA AG Display FP Reader Backlit KB W11 (Ice Blue, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 258V (12MB Cache, 8 Cores [4P + 4LPE], 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.4 GHz, Turbo up to 4.8 GHz |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32GB LPDDR5X 8533MT/s onboard |
| Hard drive size | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Arc™ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Non-Touch, 2.5K, IPS, WVA, Anti-Glare, 300 nits, ComfortView Plus |
| Screen surface | 14" Non-Touch, 2.5K, IPS, WVA, Anti-Glare, 300 nits, ComfortView Plus |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting weight: 3.42 lb (1.55 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | English Backlit Copilot key keyboard, no numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 7 BE201, 2x2, 802.11be |
| Condition | New |
| USB | 1× USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1× USB Type-C (USB 3.2 Gen 2, 10 Gbps, DisplayPort 1.4, Power Delivery) 1× Thunderbolt 4 (DisplayPort 2.1, Power Delivery) |
| HDMI | 1× HDMI 2.1 |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera, dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell 14 Plus DB14250 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
Here comes another powerful laptop that handles processing loads on professional-grade and gets the finest aesthetics, the Dell 14 Plus DB14250. It brings the Core Ultra 7 processor for unbeatable performance flow. It also features Intel Arc integrated graphics, a 14-inch IPS display, a backlit keyboard, and many other specs. Let's learn more about it.
Processor
This Dell professional laptop houses an incredibly fast Intel Core Ultra 7 258V processor for unparalleled performance under heavy loads. It brings a 12 MB cache to get nail-biting, responsive data access. The max speed of 4.8 GHz handles complex jobs and doesn't let the machine slow down. The mix of 8 cores and 8 threads ensures lag-free multitasking with improved speed and efficiency.
Graphics
The Dell 14 Plus DB14250 features skyrocketing responsiveness to avoid lag in visuals with its Intel Arc Integrated graphics. It doesn't carry a separate memory; it uses shared VRAM. Allows you to enjoy multimedia, office applications, and professional jobs to the fullest without slowing down the machine.
Display
It ensures clear and vibrant visuals with its incredibly sharp 14-inch screen. It ensures higher clarity with its 2.5K resolution of 2560x1600 pixels. The 300 nits brightness gets enhanced visibility in brighter conditions. The wide viewing angles for a larger space, and IPS technology to get perfect colors. The anti-glare coating deals with reflection to avoid eyestrain.
Faster RAM
Houses an incredibly fast 32 GB LPDDR5X RAM that delivers extraordinary pace for multitasking. It avoids latency, improves load time for enhanced productivity, and runs at 8533 MT/s to achieve skyrocketing speed.
Spacious Storage
This professional-grade computing machine has a huge 1 TB SSD storage. It is sharp, silent, and secure. It houses PCI NVMe technology, uses flash memory, and avoids loss of data efficiently.
Backlit Keyboard
Its backlit keyboard works smartly in low light as it carries LED lights under the keys. Light them to make you work and play with accuracy in the dark.
Modern Design and Portable Body
The Dell DB14250 has a high-quality aluminum chassis with anodized metal material in some parts. The lightweight body of 1.55 kg increases portability, and the ice-blue finish looks striking on it.
Other Specs
A Touch ID for seamless unlocking, the Windows 11 Home OS, a full HD camera with dual array microphones, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, and an international warranty, with a 9-month local paid warranty.
Buy Dell 14 Plus DB14250 in Pakistan
Dell 14 Plus DB14250 Laptop Intel Core Ultra 7 258V Processor Intel Arc Graphics 14-inch 2.5K 1600P IPS WVA AG Display Ice Blue Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 334,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.