ASUS Zenbook Q408UG
Out of stock
ASUS Zenbook Q408UG - AMD Ryzen 5 5500U 08GB 256GB SSD 2-GB NVIDIA GeForce MX450 Graphics 14" Full HD LED Display Backlit KB W10 (Light Grey)
Rs. 131,500.00

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD® Ryzen 5 5500U Processor |
| Processor Speed | 2.1 GHz up to 4.0 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | 8GB LPDDR4X (on board) |
| Hard drive size | 256 GB NVMeâ„¢ M.2 Solid State Drive |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 2-GB NVIDIA GeForce MX450 Graphics |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Full HD 1080p LED Display |
| Screen surface | 14" Full HD 1080p LED Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Weighs 2.91 lbs. and measures 0.66" thin |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | 1 x USB 3.1 (Gen 1 Type-A) 2 x USB 3.1 (Gen 1 Type-C) |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | www.asus.com |
| Product page | www.asus.com |
| Warranty | International |