Asus Zenbook Duo UX8406CA - Intel Core Ultra 9 285H Processor 32-GB 2-TB SSD Intel Arc Graphics 14.0" WUXGA 3K OLED Touchscreen (Dual Screen) Display Backlit KB W11 (Inkwell Grey, 2 year Asus Local warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 285H |
| Processor Speed | 2.9 GHz (24MB Cache, up to 5.4 GHz, 16 cores, 16 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Installed RAM | 32GB |
| Type of memory | 32GB LPDDR5X on board |
| Hard drive size | 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 2 TB SSD |
| Type of harddrive | 2TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Arc Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Neural Processor Intel® AI Boost NPU |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)91%, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display |
| Screen surface | 14-inch 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)91%, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display |
| Screen resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.65 kg (3.64 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Soft Keyboard, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2*2 |
| Condition | New |
| USB | 2x Thunderboltâ„¢ 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-duo-2024-ux8406/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-duo-2024-ux8406/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus Zenbook Duo UX8406CA Core Ultra 9 Laptop in Pakistan
Here comes not an ordinary but an extraordinary laptop, carrying dual screens with everything beyond perfection, the Asus Zenbook Duo UX8406CA. It features the most advanced Core Ultra 9 processor with Intel Arc integrated graphics to boost processing to the finest level.
It also gets a dual screen with a primary and secondary display to boost your multitasking and creative journeys like never before. To find out more interesting and advanced tech details it carries, let's jump below.
Intel Core Ultra 9 285H Processor
The Asus Zenbook Duo UX8406CA features the latest Core Ultra 9 285H processor that delivers performance beyond expectations. It submits a base frequency of 2.9, which is almost equal to the Turbo boost speed of an ordinary machine. However, it submits a speed of up to 5.4 GHz, which is beyond the boundaries.
Moreover, the duo of 16 cores and 16 threads gives you easy and worthwhile multitasking. The 24 MB cache is a bonus for enjoying quick data access. Furthermore, the Intel AI Boost NPU up to 13 TOPS is an extraordinary support for handling modern AI-related tasks seamlessly.
14-Inch Wide OLED Dual Screen Display
This laptop offers an extraordinary 14-inch OLED dual-screen display. The primary screen carries 2880 x 1800 pixels to push clarity up, 400 nits to boost visibility in sunny daylight, and 70% less harmful blue light. It offers 1.07 billion colors with detailed shades. Moreover, the secondary screen is all set to play the same with equally brilliant detailing. It gets you a unique yet useful multitasking experience. Above all, this dual display is certified by VESA.
32 GB DDR5 Memory and 2 TB SSD Storage
The Asus Zenbook Duo offers an advanced 32 GB DDR5 memory. It is brilliant with speed and ensures seamless multitasking with improved responsiveness. Moreover, the 2 TB SSD storage is a massive room to store huge amounts of data. It is good for hardcore users managing huge datasets in serious businesses. The PCIe NVMe technology boosts transfer rate and communication for a more efficient workflow.
Intel Arc Integrated Graphics
This machine has outstanding Intel Arc integrated graphics to boost visuals as you want. It ensures smooth vision, especially with heavy gaming, 3D modeling, designing, and creative jobs that consume high-end graphics. It also carries the Neural Processor Intel AI Boost NPU for handling modern visual requirements based on Artificial Intelligence.
Powerful Design and Lasting Battery
Offers an unbeatable design that combines durability and portability for easy outdoor usage. Moreover, this machine features an outstanding battery backup. It works for hours, keeps the flow going, doesn't let the battery drain fast, and has a quick recharge facility to save your work and play non-stop.
Other Specs
Also offers a backlit keyboard, Bluetooth 5.4 wireless card, a 2-year warranty, Wi-Fi, USB ports, Windows 11 Home operating system, an HDMI, and a grey finish with a full HD camera.
Buy Asus Zenbook Duo UX8406CA in Pakistan
Asus Zenbook Duo UX8406CA Intel Core Ultra 9 285H Processor 14-inch WUXGA 3K OLED Touchscreen (Dual Screen) Display Inkwell Grey Color Brand New Laptop with 2 Years Asus Local warranty Latest Price in Pakistan is Rs. 670,000. Paklap ensures timely and secure delivery to every part of the country.