Asus Zenbook Duo UX8406CA - Intel Core Ultra 9 285H Processor 32-GB 1-TB SSD Intel Arc Graphics 14" WUXGA 3K OLED Touchscreen (Dual Screen) Display Backlit KB W11 (Inkwell Grey, Digital pen included, NEW)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 285H Processor (24 MB Cache, 16 Cores – 16 Threads, Intel® AI Boost NPU up to 13 TOPS) |
| Processor Speed | 2.9 GHz Base Clock, up to 5.4 GHz Turbo Boost |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32GB LPDDR5X on board |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)91%, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display |
| Screen surface | 14-inch 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)91%, 70% less harmful blue light, 1.07 billion colors, VESA CERTIFIED Display |
| Screen resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.65 kg (3.64 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Soft Keyboard, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi‑Fi 7 (802.11be), Tri-Band, 2×2 |
| Condition | New |
| USB | 2x Thunderboltâ„¢ 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-duo-2024-ux8406/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-duo-2024-ux8406/techspec/ |
| Warranty | International |
Asus Zenbook Duo UX8406CA Dual-Screen Laptop in Pakistan
A decent budget can get you this extraordinarily powerful and stylish laptop, the Asus Zenbook Duo UX8406CA. It houses a Core Ultra 9 processor for next-gen solutions and Arc integrated graphics for vibrant and flawless visuals. The 14-inch OLED dual-touch display brings unbeatable charm to the user experience. Let's explore its specs in-depth below.
Processor
This unique Asus laptop with two displays brings flawless outcomes and deals with heavy loads with its most advanced Intel Core Ultra 9 285H processor. It carries a 24 MB cache for higher data access and an AI Boost NPU with a maximum of 13 TOPS for taking on machine learning tasks seamlessly. The 16 cores and 16 threads are good enough for avoiding slowdown during multitasking. The maximum speed of 5.4 GHz is unmatched for even better performance flow.
Graphics
The Zenbook Duo UX8406CA features flawless visuals with quality colors and effects, and the magic behind it happens with the Intel Arc integrated graphics. It avoids lag, keeps energy consumption lowest, and ensures uncompromised performance. Allows you to enjoy 4K videos, high-end creative and professional apps, and mid-level gaming effortlessly.
Dual-screen Touch Display
It gets an extraordinary 14-inch dual screen with 3K resolution. It brings a 100% DCI-P3 color gamut for complete color coverage, 400 nits brightness for enhanced visibility, and 0.2 ms response time. The WUXGA resolution of 2880 x 1800 pixels lifts the vibrancy and clarity of visuals like never before. Both displays have touch facility with great versatility of usage.
Memory
Offers extensive support during multitasking with its robust 32 GB LPDDR5X RAM. It is low-power memory with extraordinary responsiveness and improved load time.
Storage
For storing all your data with the utmost safety, it has a huge 1 TB SSD. It houses PCI NVMe technology for an unbeatable data transfer rate and uses flash memory to avoid moving parts.
Backlit Keyboard
It offers a soft keyboard with a Precision touchpad. Likewise, it has an LED lighting system under the keys to illuminate them when you are using it in low light.
Body and Design
The Asus UX8406CA has a premium quality build of magnesium and aluminum alloy. It is durable enough to avoid odds and quite portable at only 1.65 kg. The Inkwell grey finish adds beauty to its elegance.
Other Specs
A long-lived battery with a fast charge, HDMI, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, Windows 11 Home, a full HD IR camera, and an international warranty.
Buy Asus Zenbook Duo UX8406CA in Pakistan
Asus Zenbook Duo UX8406CA Intel Core Ultra 9 285H Processor Intel Arc Graphics 14-inch WUXGA 3K OLED Touchscreen (Dual Screen) Display Inkwell Grey Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 615,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.