Asus Zenbook 14 UX3405MA - Intel Core Ultra 9 185H Processor 16-GB 1-TB SSD Intel Arc Graphics 14.0" WUXGA 1200p OLED Touchscreen Display Backlit KB W11 (Ponder Blue, 2 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 15th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 Processor 185H |
| Processor Speed | 2.3 GHz (24MB Cache, up to 5.1 GHz, 16 cores, 22 Threads); Intel® AI Boost NPU up to 11TOPS |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB LPDDR5X |
| Hard drive size | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Arc™ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Neural Processor Intel® AI Boost NPU |
| Backlight | LED |
| Screen size | 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)87%, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display |
| Screen surface | 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 color gamut, 14.0-inch, 400nits, Glossy display, Touch screen, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)87%, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display |
| Screen resolution | 2880 x 1800 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.28 kg (2.82 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 2x Thunderboltâ„¢ 4 with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-14-oled-ux3405/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-home/zenbook/asus-zenbook-14-oled-ux3405/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus Zenbook 14 UX3405MA Core Ultra 9 Laptop in Pakistan
This one is a heavy-duty laptop to lift your serious business with power and precision, caters to all your personal, professional, and creative tasks seamlessly, the Asus Zenbook 14 UX3405MA. It offers the latest Intel Core Ultra 9 processor, Intel Arc integrated graphics, 16 GB DDR5 memory, and 1 TB Solid State Drive to ensure top-notch performance delivery in all aspects. Let's dig out other specs in detail below.
Intel Core Ultra 9 Processor
If you genuinely want to lift your processing solutions with a top-notch processing capability, you won't find anything better than the Core Ultra 9 185H. A CPU that caters to all types of demanding apps and high-end jobs with its incredible 5.1 GHz speed. The 24 MB cache is a plus for attaining faster data access.
Moreover, 16 cores and 22 threads are good enough for handling multiple tasks simultaneously. Furthermore, Neural Processing Units up to 11 TOPS get you a complete cover for all AI-related jobs.
Intel Arc Integrated Graphics
This laptop has the finest Intel Arc integrated graphics to ensure next-level visual processing support. It uses a shared memory, not a separate one, allowing you to play games, watch multimedia, or do serious business working with quality vision without compromising speed. The Neural Processor Intel AI Boost NPU helps you enjoy contemporary visuals based on AI support.
Advanced 16 GB DDR5 Memory
The Asus Zenbook 14 has an advanced 16 GB DDR5 memory that provides extreme responsiveness in operations. Offers a sustainable boost for multitasking by reducing latency and longer load times.
Robust 1 TB Solid State Drive Storage
This machine also offers reliable and spacious 1 TB SSD storage. It carries PCIe NVMe technology to attain seamless communication and compatibility between the drive and the system. You're good at storing data of all types with higher speed and performance.
14-Inch OLED Touch Display
The Asus UX3405MA offers a robust OLED 14-inch screen. It carries a 100% DCI-P3 color gamut, an Eye Care facility, and a 0.2ms response time. Moreover, it features a touch display that offers a more personalized and controlled experience with a premium quality vision. The 2880 x 1800 pixels boost clarity, and wide viewing angles ensure more vibrant and clearer vision, far better than ordinary ones.
Lasting Battery with Fast Charge
This machine comes with an extraordinarily powerful battery to get you hours of battery backup. It needs no frequent recharge and keeps the downtime lowest with its faster charging facility.
Sleek, Modern, Classy Design
Features a sleek and modern profile in a rare blue finish. It looks classy endlessly. You enjoy high-end durability and portability with its lightweight body of 1.28 kg.
Other Specs
Also offers a Backlit Chiclet keyboard, Bluetooth 5.3 wireless card, an HDMI, Wi-Fi, a full HD camera with a privacy shutter, USB connectivity ports, a 2-year warranty, and the Windows 11 Home OS.
Buy Asus Zenbook 14 UX3405MA in Pakistan
Asus Zenbook 14 UX3405MA Core Ultra 9 185H Processor Arc Integrated Graphics 14-inch WUXGA 1200p OLED Touchscreen Display Brand New Laptop Ponder Blue Color Latest Price in Pakistan is Rs. Rs. 390,000. Paklap offers cash on delivery service in Lahore, Karachi & Islamabad.