Asus VivoBook 16 M1605YA - AMD Ryzen 7 7730U Processor 8-GB 512-GB SSD GDDR4 GC 16.0" OLED WUXGA Display DOS (Indie Black, 2 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 7 7730U Processor |
| Processor Speed | 2.0GHz (20MB Cache, up to 4.5 GHz, 8 cores, 16 Threads) |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Hard drive speed | Nvme M.2 |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 16.0-inch, 400nits, Glossy display, 45% NTSC color gamut, LED Backlit, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)86%, TÜV Rheinland-certified, 70% less harmful blue light, 144Hz refresh rate, Non-touch screen, WQXGA (2560 x 1600) 16:10 aspect ratio |
| Screen surface | 16.0-inch, 400nits, Glossy display, 45% NTSC color gamut, LED Backlit, 0.2ms response time, (Screen-to-body ratio)86%, TÜV Rheinland-certified, 70% less harmful blue light, 144Hz refresh rate, Non-touch screen, WQXGA (2560 x 1600) 16:10 aspect ratio |
| Screen resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.88 kg (4.14 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Non-backlit, English |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Condition | New |
| USB | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 1.4 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-16-oled-m1605/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-16-oled-m1605/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus VivoBook 16 M1605YA Laptop in Pakistan
If you're looking for a computing machine for lifting your personal, professional, and casual tasks, the Asus VivoBook 16 M1605YA is for you. It features a combo of a brilliant AMD Ryzen 7 CPU and AMD Radeon integrated graphics for handling all-around processing jobs. Also offers a robust memory and storage backup for intense professional needs. It certainly proves itself as a reliable business machine. Let's find more reasons in detail below.
AMD Ryzen 7 7730U Processor
If you want to get a reliable processing unit that can handle everyday tasks and rare complex jobs without slowing the machine, the AMD Ryzen 7 7730U CPU can do it for you. It carries an exceptional 4.5 GHz speed with a 20 MB cache to boost data access and ensure lag-free operations. Also offers flawless compatibility with a great equation between performance and efficiency. Moreover, multitaskers get the finest support with its incredible mix of 8 cores and 16 threads.
AMD Radeon Graphics
The Asus M1605YA offers sustainable visual support, the AMD Radeon integrated graphics. It submits seamless graphics for everyday tasks such as browsing, editing, streaming, multimedia, etc., and delivers optimum performance with light gaming titles. It consumes less energy and ensures lag-free visuals without compromising accuracy and speed.
8 GB DDR4 RAM
This machine features considerable memory support in the form of 8 GB DDR4 RAM. It works faster than DDR3, DDR2, etc., and allows effortless multitasking. You enjoy a reduction in both latency and longer load time with enhanced responsiveness.
512 GB Solid State Drive
The storage facility of this laptop is brilliant for hardcore professionals needing massive storage for huge datasets. Features 512 GB SSD, a brilliant room for all types of data. It ensures flawless compatibility and communication with the system with its PCIe NVMe technology.
16-Inch WQXGA Display
The VivoBook M1605YA comes with a remarkable 16-inch WQXGA display that surpasses full HD results. It ensures higher visibility with 400 nits, 0.2ms response rate, and wide viewing angles. Moreover, blue light reduces reflection by 70%, the 2560 x 1600 pixels boosts clarity, and the 144Hz refresh rate increases frame motion to a comfortable level.
Durable Battery and Quick Charge
The battery life is durable, and it lasts for hours. No need to recharge over and over, and it keeps you busy playing and working nonstop. Moreover, the quick recharge facility helps beat downtime significantly.
Adorable and Appealing Design
Has an adorable design with cutting edges and a sleek profile. It submits solid aluminum material to ensure durability, and that too with a lightweight body of 1.88 kg only, a significant push for portable usage.
Other Specs
Also offers Bluetooth 5.3 Wireless Card, Wi-Fi, a numeric keyboard with a backlit keyboard, a 720p HD camera with a privacy shutter, the DOS operating system, and a 2-year warranty with a Black finish that looks stunningly modern and classy.
Buy Asus VivoBook 16 M1605YA in Pakistan
Asus VivoBook 16 M1605YA AMD Ryzen 7 7730U Processor 16-inch OLED WUXGA Display Indie Black Color Brand New Laptop with 2 Years Local Warranty Latest Price in Pakistan is Rs. 163,000. Enjoy fast and dependable nationwide delivery with Paklap.