Asus VivoBook 15 X1504VA - Tiger Lake - 13th Gen Core i7 1355U 08GB 512GB SSD GDDR4 15.6" Full HD IPS 1080p Display Backlit KB DOS (NEW, Cool Silver, Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-1355U Processor |
| Processor Speed | 1.7 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads) |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | 8GB DDR4 SO-DIMM Max |
| Hard drive size | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, LED Backlit, (Screen-to-body ratio)84%, TÜV Rheinland-certified, 60Hz refresh rate, Non-touch screen |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, LED Backlit, (Screen-to-body ratio)84%, TÜV Rheinland-certified, 60Hz refresh rate, Non-touch screen |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | 1.4mm Key-travel, Precision touchpad, Chiclet Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Condition | New |
| USB | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 1.4 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-15-x1504/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-home/vivobook/asus-vivobook-15-x1504/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus VivoBook 15 X1504VA Laptop in Pakistan
A decent budget can get you this ultra-decent computing machine. It carries a mix of flawless portability and unbeatable durability, the Asus VivoBook 15 X1504VA. Featuring an advanced 13th Generation Core i7 processor based on Tiger Lake architecture. Also offers Intel Iris Xe graphics for top-notch visuals. It comes with faster memory, a spacious storage room, a powerful battery, a premium-quality display, and unmatched compatibility between hardware and software. Let's move to find the details below.
13th Gen Intel Core i7 1355U Processor
This machine comes with not just a good but a brilliant processing unit, the 13th Generation Intel Core i7 1355U. It helps you achieve the best out of your personal and professional journeys with its advanced 5.0 GHz speed, 10 cores, and 12 threads. Moreover, to boost data access significantly, it gets a 12 MB cache memory. It also features unquestionable compatibility between components and submits a next-level multitasking experience with all demanding and modern applications.
Intel Iris Xe Graphics
This machine has powerful Intel Iris Xe graphics, which work beyond Intel UHD graphics. It submits higher performance delivery and handles intensive jobs without compromising visual quality and speed. You're good at enjoying FHD videos, browsing, streaming, creative jobs, and other graphics-intensive tasks effortlessly. Moreover, it doesn't require a separate memory but uses a shared one.
15.6-Inch Full HD Display
Having a spotless and quality display like this machine offers, the 15.6-inch full HD is no less than a blessing. It turns your lazy mood into a productive one with its sharp details. Featuring 1920 x 1080 pixels to boost vividness and vibrancy like never before, an anti-glare coating that doesn't allow reflection to play havoc with your eyes, and a 60Hz refresh rate to enhance frame motion.
Advanced Memory
The Asus X1504VA has an exceptionally fast 8 GB DDR4 RAM, which delivers extreme responsiveness. It tackles longer load times to get flawless launching and switching between apps.
Robust Storage
Moreover, the 512 GB SSD PCIe NVMe gets a secure storage room for all-around data. Not only store data but also provides an unquestionable communication and a higher transfer rate for enhanced processing solutions.
Flawless Connectivity Options
This laptop features uninterrupted and flawless connectivity options. It includes Wi-Fi, Bluetooth 5.3 Wireless Card, an HDMI, and multiple USB ports.
Long-lived Battery
The battery of this machine is unquestionably amazing. It lasts long and keeps you productive for hours on a single charge. You're good to rely on it for your serious business indoors and outdoors.
Ultra Durable and Portable Design
The VivoBook 15 has an ultra-durable body with a premium-quality aluminum material. Moreover, to give portability a big push, it carries a lightweight body of 1.70 kg only.
Other Specs
Also offers a 720p HD camera with a privacy shutter, a numeric keyboard, a backlit keyboard with a precision touchpad, the DOS operating system, and a silver finish with a 2-year warranty.
Buy Asus VivoBook 15 X1504VA in Pakistan
Asus VivoBook 15 X1504VA 13th Generation Core i7 1355U CPU 15.6-inch Full HD IPS 1080p Display Cool Silver Color Brand New Laptop with 2 Years Local Warranty Latest Price in Pakistan is Rs. 195,000. Paklap delivers your tech products quickly and securely to any city in Pakistan.