Asus TUF F17 FX707VV-HX451 Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Ci7 13620H Processor 16-GB 512-GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 17.3" Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display 1-Zone RGB BKB (Grey, 2 Years ASUS Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13620H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Boost up to 4.9 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 4, Total Threads 16) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM Max Capacity:32GB Support dual channel memory - 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Hard drive size | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | 2x M.2 PCIe SSD |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 2x M.2 PCIe SSD Slots |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8-GB NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU (233 AI TOPs), 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 8GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Value IPS-level, Anti-glare display, sRGB:62.50%, Adobe:47.34%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Screen surface | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Value IPS-level, Anti-glare display, sRGB:62.50%, Adobe:47.34%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.60 Kg (5.73 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB KB |
| Bluetooth | BT 5.1 (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC 1x Type-C USB 4 support DisplayPortâ„¢ /Thunderboltâ„¢ 4 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-f17-2023/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-f17-2023/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus TUF F17 FX707VV Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
Gaming geeks and those who take their passion for gaming and professional work seriously, this machine can become your biggest support: the Asus TUF F17 FX707VV-HX451. A laptop that makes you grow faster than ever before. It offers the latest 13th Generation Core i7 processor combined with the RTX 4060 GPU that caters to all processing needs.
Moreover, it features an exceptional 17.3-inch full HD display, a powerful battery, the most advanced DDR5 memory, spacious SSD-based storage, a flawless connectivity package, and more.
13th Gen Core i7 13620H Processor
The TUF F17 FX707VV features the latest 13th Gen Core i7 CPU with enhanced speed and accuracy. It is based on Raptor Lake architecture that ensures the finest performance flow. A mix of 24 MB cache with a speed up to 4.9 GHz gets the finest working flow, and that too with ultimate precision. Moreover, the trio of 4 efficient cores, 6 performance cores, and 16 threads boosts efficiency and performance, along with flawless compatibility between components.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
This laptop is a powerhouse of graphical support with its dedicated Nvidia GeForce RTX 4060 GPU. It carries a discrete memory of 8 GB DDR6. Also features 233 AI TOPS and operates at an enhanced 2420 MHz speed. It certainly provides the best gaming experience and ensures flawless working and playing with high-end titles and demanding apps.
17.3-Inch Full HD IPS Display
The Asus FX707VV offers a remarkable 17.3-inch full HD display. It carries a 144Hz refresh rate to boost frame motion, IPS-level technology to enhance color accuracy, and an anti-glare coating that deals with reflection. The enhanced 1920 x 1080 pixels lifts the sharpness and clarity of the vision to new heights.
Robust 16 GB DDR5 Memory
If you require higher speed, the 16 GB DDR5 memory of this machine will help get you that. It runs at 4800 MHz, a robust speed for flawless multitasking. Moreover, you can enjoy boosted responsiveness and load time while launching and running demanding apps.
Advanced 512 GB SSD Storage
The Asus TUF F17 furnishes an advanced 512 GB SSD storage. It ensures flawless operations with a higher transfer rate and provides a 100% secure room for storing all types of data.
Connectivity Options and Lasting Battery
This laptop is brilliant with its numerous connectivity options to boost the usability of the machine. It features multiple connectivity ports, Bluetooth, Wi-Fi, and an HDMI. Moreover, the battery life is undoubtedly lasting and good for relying on busy tours for non-stop working and playing.
Modern and Powerful Design
Comes with a modern design with an extremely attractive and professional grey finish. It furnishes a durable and portable build that looks elegant and flawless.
Other Specs
Also features a numeric keyboard with a backlit keyboard for typing jobs, an HD camera, a DOS operating system, and a 2-year warranty backup.
Buy Asus TUF F17 FX707VV in Pakistan
Asus TUF F17 FX707VV-HX451 13th Generation Core i7 13620H Processor with NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 Graphics 17.3-inch Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display Grey Color Brand New Gaming Laptop 2025 Latest Price in Pakistan is Rs. 380,000. Paklap offers swift and hassle-free delivery to all cities in Pakistan.