Asus TUF F17 FX707VU Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Ci7 13620H Processor 16-GB 512-GB SSD 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 GDDR6 GC 17.3" Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display DolbyAtmos 1-Zone RGB BKB (Mecha Grey, 2 Years ASUS Direct Local Warranty)
- 13th Gen Core i7 13520H Raptor Lake Processor
- 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM
- 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
- 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 Laptop GPU
- 17.3" Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13620H Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.4 GHz Boost up to 4.9 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 4, Total Threads 16) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM Max Capacity:32GB Support dual channel memory - 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Hard drive size | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | 2x M.2 PCIe SSD |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 2x M.2 PCIe SSD Slots |
| Graphic Series | RTX 4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Value IPS-level, Anti-glare display, sRGB:62.50%, Adobe:47.34%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Screen surface | 17.3-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Value IPS-level, Anti-glare display, sRGB:62.50%, Adobe:47.34%, Refresh Rate:144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.60 Kg (5.73 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB KB |
| Bluetooth | BT 5.1 (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC 1x Type-C USB 4 support DisplayPortâ„¢ /Thunderboltâ„¢ 4 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus TUF F17 FX707VU Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
Here comes a presentable, portable, and powerful machine for gamers and hardcore professionals, we're talking about the Asus TUF F17 FX707VU. A laptop for life, to make you grow personally, professionally, and emotionally by providing top-notch gaming support.
It houses the latest 13th Generation Core i7 processor to beat complex jobs seamlessly. Also features Nvidia RTX 4050 GPU and a 17.3-inch full HD display for a next-level viewing experience. Other details are interesting and appealing, let's get to know them all below.
Intel Core i7 13620H Processor
A dependable CPU like the 13th Generation Core i7 13620H is indeed a blessing for hardcore users. It is based on Raptor Lake architecture and carries top-notch capabilities, including a 24 MB cache to boost data access, and a speed up to 4.9 GHz to ensure lag-free work and play. Moreover, it offers 6 performance cores, 4 efficient cores, and 16 threads to boost efficiency and performance equally to attain maximum productivity.
Nvidia GeForce RTX 4050 Graphics
The Asus F17 features a dedicated graphical capability, the NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU. It uses a discrete memory of DDR6, all-time faster and reliable. It also allows hassle-free gaming and other high-end stuff requiring intense graphical details. Likewise, it multiplies your joy and productivity by ensuring top-notch visual processing.
17.3-Inch Wide Full HD Display
This machine offers a stunning 17.3-inch full HD screen. It carries a higher 144Hz refresh rate to ensure flawless frame motion, 1920 x 1080 pixels to increase clarity and sharpness, and an anti-glare coating to avoid reflection to the fullest. It certainly gets a complete screen package that boosts your gaming and working sessions like never before.
Advanced 16 GB DDR5 Memory
The Asus FX707VU has an outstandingly faster 16 GB DDR5 memory backup. It boosts responsiveness, reduces latency, and longer load times. Moreover, it allows you to enjoy multitasking without compromising speed and quality.
Spacious 512 GB SSD Storage
It also includes a spacious storage facility, the 512 GB SD. It submits an all-time faster transfer rate with its PCIe NVMe technology. It also works silently and smartly by ensuring the least energy consumption. You're good at storing data, and no need to worry about loss because of one unit build.
Lasting Battery and Quick Charge
This machine has a strong power backup. It submits hours of run time on a single charge. Moreover, to achieve the least downtime for the machine, it submits a faster charging facility.
Contemporary and Classy Design
Has an outstanding design with sleek profiling that looks ultimately contemporary and classy. It looks modern and practical at the same time, with its durable and lightweight body.
Other Specs
Also offers a backlit keyboard, a numeric keyboard, Bluetooth, Wi-Fi, an HD camera, an HDMI, USB ports, a grey finish with only 2.60 kg, and a massive 2-year warranty.
Buy Asus TUF F17 FX707VU in Pakistan
Asus TUF F17 FX707VU 13th Generation Core i7 13620H Processor with NVIDIA GeForce RTX 4050 GDDR6 Graphics 17.3-inch Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs.328,000. Paklap offers same-day delivery service in Lahore, Karachi & Islamabad.