Asus TUF F15 FX507VI-LP062 Gaming Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Ci7 13620H Processor 16-GB 1TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 GDDR6 GC 15.6" Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display DolbyAtmos 1-Zone RGB BKB (Grey, 2 Years ASUS Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel® Core™ i7-13620H Processor |
| Processor Speed | 2.4 GHz (24M Cache, up to 4.9 GHz, 10 cores: 6 P-cores and 4 E-cores) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM Max Capacity:32GB Support dual channel memory - 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Hard drive size | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | 2x M.2 PCIe |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM Max Capacity:32GB Support dual channel memory - 2x DDR5 SO-DIMM slots |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Anti-glare display, Refresh Rate:144Hz, Value IPS-level, G-Sync, FHD (1920 x 1080) 16:9, sRGB:100%, Adobe:75.35% |
| Screen surface | 15.6-inch, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Anti-glare display, Refresh Rate:144Hz, Value IPS-level, G-Sync, FHD (1920 x 1080) 16:9, sRGB:100%, Adobe:75.35% |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB Touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.1 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPortâ„¢ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-f15-2023/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-f15-2023/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus TUF F15 FX507VI Core i7 Gaming Laptop in Pakistan
A handsome budget can get you this ultra-smart Asus TUF F15 FX507VI-LP062. A laptop full of advanced specs and features. It lifts your gaming and other processing solutions with its top-notch 13th Generation Core i7 processor like never before.
Also takes good care of display quality, flawlessness, and precision, combined with the Nvidia RTX 4070 GPU and 15.6-inch full HD IPS display. The other details are worth exploring, let's do it right away below.
13th Gen Core i7 13620H Processor
The Asus TUF F15 FX507VI has an exceptional processor, the 13th Generation Intel Core i7-13620H. It delivers optimized performance with demanding apps, gaming, and other complex jobs. Featuring a speed up to 4.9 GHz, along with 24 MB cache memory to boost responsiveness and data access with flawless compatibility. Moreover, it offers 4 efficient cores and 6 performance cores to create a balanced equation between these two.
Nvidia GeForce RTX 4070 Graphics
For those who want to lift their graphics game seriously, the NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU is all set to make a statement for them. It carries a discrete 8 GB DDR6 memory for attaining maximum speed while running demanding apps and heavy gaming titles. Also ensures lag-free work and play sessions with enhanced support for multimedia and creative jobs. Additionally, the MUX switch helps use both integrated and dedicated graphics as needed in the play.
15.6-Inch Full HD Display
Takes good care of your screen time with its advanced 15.6-inch full HD display. It carries a 144Hz refresh rate to increase frame motion significantly. Moreover, the IPS technology enhances color accuracy like never before, and anti-glare coating tackles reflection for a comfortable vision. The 1920 x 1080 pixels for enhanced resolution to ensure crystal clear vision and completely lag-free.
Unbeatable Memory and Storage
The memory backup is robust with extremely responsive and faster 16 GB DDR5 RAM. It boosts multitasking and gets rid of slow pace and longer load times. Moreover, the 1 TB SSD stores data of all types seamlessly. It carries PCIe NVMe technology to boost the transfer rate and ensure utmost silent play.
All-round Typing Solutions and Lasting Battery
This machine has a numeric and backlit keyboard that allows easy typing in low-light conditions. Moreover, the surface to keep your hand on is supremely flawless. It also has a powerful battery backup that remains active for hours on a single charge. You can play games, watch movies, and prepare professional assignments nonstop indoors and outdoors.
Powerful and Durable Design
The Asus F15 has an incredibly powerful design with a TUF logo on top. It has a durable aero-grade aluminum build with 2.20 kg, good for flexible usage.
Other Specs
Also offers Bluetooth 5.1, Wi-Fi, a 2-year warranty, a 720p HD camera, an HDMI, USB ports, and an utmost professional and rocking grey finish.
Buy Asus TUF F15 FX507VI in Pakistan
Asus TUF F15 FX507VI-LP062 13th Gen Core i7 13620H Processor 8GB NVIDIA GeForce RTX 4070 GDDR6 Graphics 15.6-inch Full HD 1080p IPS 144Hz G-Sync Display Grey Color Brand New Gaming Laptop 2025 Latest Price in Pakistan is Rs. 405,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Islamabad, Lahore, and Karachi.