Asus TUF A14 FA401WU-RG047W Gaming Laptop - AMD Ryzen AI 9 HX370 Processor 32GB 1TB SSD 6GB Nvidia RTX4050 GDDR5 GC 14.0" 2k WQXGA 165Hz G-Sync Display RGB Backlit KB W11 (Grey, 2 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ AI 9 HX 370 Processor 2.0GHz |
| Processor Speed | 36MB Cache, up to 5.1GHz, 12 cores, 24 Threads); AMD XDNAâ„¢ NPU up to 50TOPS |
| Installed RAM | 32GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | Nvme M.2 |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14-inch, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Anti-glare display, Refresh Rate:165Hz, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, G-Sync |
| Screen surface | 14-inch, MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus, Anti-glare display, Refresh Rate:165Hz, 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio, G-Sync |
| Screen resolution | 2560 x 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 1.46 Kg (3.22 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light With Copilot key |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPortâ„¢ / power delivery (data speed up to 40Gbps) 1x HDMI 2.1 FRL 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPortâ„¢ |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-a14-2024/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/asus-tuf-gaming-a14-2024/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus TUF A14 FA401WU AMD Ryzen AI 9 Gaming Laptop in Pakistan
A rare gift for gamers, an extraordinary laptop that works beyond expectations, the Asus TUF A14 FA401WU-RG047W. It submits the latest AMD Ryzen AI 9 processor to lift processing solutions to new heights. The latest Nvidia RTX 4050 GPU and 14-inch full HD screen for the ultimate flawless display. Your gaming needs faster speed and a spacious storage room, like the 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. Other details are worth knowing, let's have a look at the nitty-gritty below.
AMD Ryzen AI 9 HX370 Processor
The Asus TUF A14 FA401WU is all set to cater to all your processing needs of all types, from easy to hard levels, with its AMD Ryzen AI 9 HX370 CPU. It submits an incredibly enhanced 5.1 GHz speed and an increased 36 MB cache memory to boost responsiveness and data access. Likewise, it features a mix of 12 cores and 24 threads to ensure next-level multitasking and seamless operations. Moreover, the Neural Processing Unit with 50 TOPS delivers optimum performance with AI-related tasks.
Nvidia GeForce RTX 4050 Graphics
The graphical support of this machine is incredibly fast, reliable, and sharp. It offers an Nvidia GeForce RTX 4050 GPU having 6GB DDR6 discrete memory. It deals with demanding apps and heavy gaming effortlessly. So, to lift your gaming, editing, rendering, designing, and other creative and serious professional jobs, you can rely on it freely.
14-Inch Full HD Display
After the GPU, the 14-inch WQXGA screen comes into play, and it exceeds a full HD display. You enjoy flawless frame motion with its enhanced 165Hz refresh rate and improved clarity and vividness with the 2560 x 1600 pixels. Likewise, it features an anti-glare coating that reduces the reflection. The mix of color precision and increased visibility makes it a perfect display for media, gaming, and other jobs.
Advanced 32 GB DDR5 Memory
The Asus A14 gets you an all-time advanced and bigger 32 GB DDR5 memory backup. It deals with latency and poor responsiveness and delivers a speedy load time for an enhanced multitasking experience.
Spacious 1TB SSD Storage
The storage room is reliable and spacious with its 1 TB SSD. It stores data, secures it, and delivers a higher transfer rate. The advanced PCIe NVMe technology pushes speedy operations to even higher levels.
Lasting Battery and Quick Charge
This machine has a lasting battery, and it remains alive beyond expectations. Moreover, the quick recharge facility is another plus, it takes less than 30 minutes for 50% charging.
Powerful and Classy Design
Comes with an absolutely powerful design that looks classy and modern. It carries a lightweight body of 1.46 kg, and that too is durable.
Other Specs
Also offers a fingerprint reader, Bluetooth, Wi-Fi, a backlit keyboard, USB ports, a Windows 11 Home operating system, a full HD IR camera for Windows Hello, a grey finish, and a 2-year warranty.
Buy Asus TUF A14 FA401WU in Pakistan
Asus TUF A14 FA401WU-RG047W AMD Ryzen AI 9 HX370 Processor Nvidia RTX 4050 GDDR5 Graphics 14-inch Full HD 165Hz G-Sync Display Grey Color Brand New Gaming Laptop 2025 Latest Price in Pakistan is Rs. Rs. 507,000. Paklap offers cash on delivery services in Islamabad, Karachi & Lahore.