ASUS ROG Zephyrus S15 GX502L
Out of stock
ASUS ROG Zephyrus S15 GX502LXS - Comet Lake - 10th Gen Core i7 32GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER GDDR6 With Max-Q Design 15.6" FHD IPS 300Hz With G-Sync Pantone Validated Display Per Key Aura RGB Lighting & Sync W10 Pro (Black)
Rs. 365,000.00

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i7-10875H Octa Core Processor (8 Cores - 16 Threads) |
| Processor Speed | 2.3 GHz Turbo Boost 5.1 GHz (16 MB Cache) |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 0 1TB PCIe x4 NVMe SSD (512GB + 512GB PCIe® 3.0 NVMe™ M.2 Performance RAID0 SSD) |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 512GB + 512GB PCIe® 3.0 NVMe™ M.2 Performance RAID0 SSD |
| Graphic Series | 08 NVIDIA RTX 2080 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® RTX 2080 SUPER™ with Max-Q Design 8GB GDDR6 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 anti-glare display sRGB: 100% Adobe: 75.36% Refresh Rate: 300Hz Response Time: 3ms IPS-level G-Sync Pantone Validated MUX Switch + Optimus |
| Screen surface | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9 anti-glare display sRGB: 100% Adobe: 75.36% Refresh Rate: 300Hz Response Time: 3ms IPS-level G-Sync Pantone Validated MUX Switch + Optimus |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 4.20 lbs. |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB Touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(Gig+)(802.11ax) 2x2 |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x Thunderboltâ„¢ 3 support DisplayPortâ„¢ / power delivery / G-SYNC |
| HDMI | 1x HDMI 2.0b |
| Camera | No |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Pro |
| Manual | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-zephyrus/rog-zephyrus-s15-series/spec/ |
| Product page | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-zephyrus/rog-zephyrus-s15-series/spec/ |
| Warranty | International |