Asus ROG Strix SCAR GL703GM
Out of stock
Asus ROG Strix SCAR Edition GL703GM - 8th Gen Ci7 HexaCore (9-MB Cache) 16GB 1TB HDD + 256GB SSD 6-GB NVIDIA GeForce GTX1060 GDDR5 17.3" FHD 1080p 120Hz LED RGB-Aurasync Backlit KB Win10 VR-Ready
Rs. 238,000.00
- 8th-Gen Intel Core i7-8750H processor. 6 cores, up to 3.9GHz (Boost clock)
- Powerful gaming performance with GTX 1060 6GB graphics
- 120Hz 17.3” Full HD Wideview display. Ultra-fast 3ms response time
- ASUS AURA SYNC customizable RGB Gaming Keyboard
- Scar Edition design with kevlar pattern on palm rest

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8750H HexaCore Coffee Lake Processor (6 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 4.1 (9 MB Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 2666MHz Up to 32 GB |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + 256 GB SSD |
| Hard drive speed | 256GB NVMe/PCIE SSD + 1TB SSHD (8GB Cache) FireCuda |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256GB NVMe/PCIE SSD + 1TB SSHD (8GB Cache) FireCuda |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce GTX 1060 6-GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Mobile Intel HM370 Express Chipsets |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" Full HD 1080p Matte LED120Hz |
| Screen surface | 17.3" Full HD 1080p Matte LED120Hz |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.9 KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet RGB 4 Zones Aura Sync |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | Yes |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | INTEL 9560 Gigabit WIFI 2x2 802.11ac Wave 2 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | 1x HDMI 1x mini Display Port |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://store.asus.com/us/item/201804AM060000006/-ASUS-ROG-Strix-Scar-Edition-GL703GM-DS74-17.3”-Gaming-Laptop%2C-8th-Gen-6-Core-Intel-Core-i7-8750H-processor-%28up-to-3.9GHz%29%2C-GTX-1060-6GB%2C-120Hz-3ms-display%2C-16GB-DDR4%2C-256GB-PCIe-SSD-%2B-1TB-S |
| Product page | https://www.asus.com/Laptops/ROG-Strix-SCAR-Edition/Tech-Specs/ |
| Warranty | International |