Asus ROG Strix GL702VM-BA131T
Out of stock
Asus ROG Strix GL702VM-BA131T - 7th Gen Ci7 Quadcore 24GB DDR4 1TB HDD+256GB SSD 6-GB nVidia GeForce GTX 1060 17.3" Full HD 1080p Win 10 (Titanium Gold)
Rs. 225,000.00
-

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo Boost 3.8 (6 MB Cache, Kaby Lake) |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | 24GB DDR4-2400MHz; Max up to 32GB (additional memory sold separately) |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + 256 GB SSD |
| Hard drive speed | Hard Drives: 1TB 7200RPM SATA HDD Solid State Drives: 256GB SATA3 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA & Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 630 + NVIDIA® GeForce® GTX 1060 with 6GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" Full HD IPS Anti-Glare LED |
| Screen surface | 17.3" Full HD IPS Anti-Glare LED |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Gold |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 5.95 lbs with Battery |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | English keyboard with Red-backlit scissor-switch keys |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11a/b/g/n/ac(2x2) |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI + 1 x MiniDisplay Port |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | - |
| Product page | - |
| Warranty | International |