ASUS ROG STRIX G18 AI G815LM-IS96 Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX Processor 32-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5060 GDDR7 GC 18" WUXGA 2.5K 1600P IPS 240Hz Display RGB Backlit KB TPM W11 (Eclipse Grey, NEW)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor (24 Cores / 24 Threads, 36 MB Intel® Smart Cache, NPU up to 13 TOPS) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Base Clock, Up to 5.4 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8GB GDDR7) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel HM670 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 18″ 2.5K WQXGA IPS, 240Hz, 3ms, Anti-Glare, G-Sync |
| Screen surface | 18″ 2.5K WQXGA IPS, 240Hz, 3ms, Anti-Glare, G-Sync |
| Screen resolution | 2560 × 1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.20 Kg (7.05 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard (Per-Key RGB |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be, Triple Band, 2×2) |
| Condition | New |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort + Power Delivery, 10Gbps) 1x Thunderboltâ„¢ 4 (DisplayPort + Power Delivery + G-SYNC, 40Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.asus.com |
| Product page | www.asus.com |
| Warranty | International |
ASUS ROG STRIX G18 G815LM Gaming Laptop in Pakistan
Presenting to you the flagship gaming laptop of ASUS, the one that oozes power, pace, and precision with the ultimate experience, the ASUS ROG STRIX G18 G815LM. This Eclipse Grey machine gets you ahead of time with its most advanced Core Ultra 9 processor. It features unmatched visuals combined with the NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU and 18-inch IPS display. Let's read more on it below.
Processor
This high-end gaming laptop offers extreme pace with power for next-gen flawlessness in your gameplay with its incredibly powerful Intel Core Ultra 9 275HX processor. It handles demanding titles and heavily loaded applications seamlessly. Featuring a 36 MB cache and a max speed of 5.4 GHz. Also, it offers 2 low-power cores, 16 efficient cores, and 8 performance cores with 24 threads for enhanced user experience during multitasking.
Graphics
The ASUS STRIX G18 furnishes unbeatable visuals with its spectacular NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU. It avoids lag, handles screen tearing, and keeps frame motion smooth as it carries a discrete 8 GB GDDR7 memory. It lifts your gameplay to new heights with intense AI support and lifelike colors and contrasts you'll like.
Display
It houses an incredibly sharp and crisp 18-inch display. It brings clarity with a WQXGA resolution of 2560×1600 pixels and avoids lag with a 240 Hz refresh rate. Also, it features a 3 ms response time, anti-glare coating to avoid reflection, and IPS technology to ensure next-level color accuracy.
Memory
Boosts performance with a powerful 32 GB DDR5 RAM. It delivers extremely responsive memory speed, runs at 5600 MT/s, and boosts app launching, switching, and avoiding latency.
Storage
It stores and secures your data better than traditional HDDs with its 1 TB SSD. Furthermore, it uses flash memory to avoid data loss and ensures a robust data transfer rate with PCI NVMe technology.
Cooling System
It houses the ROG Intelligent Cooling system that comes with a tri-fan design. Likewise, it ensures noise-free airflow and avoids heating hazards during intense gameplay.
Body and Design
This Asus G18 has a high-quality polycarbonate chassis with a premium-quality aluminum lid. The Eclipse Grey finish on its sleek but powerful design looks ultimately stunning and striking.
Other Specs
A backlit chiclet keyboard with per-key RGB, a numeric keypad, multiple connectivity ports, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, the Windows 11 Home OS, and a full HD IR camera with an international warranty.
Buy ASUS ROG STRIX G18 G815LM in Pakistan
ASUS ROG STRIX G18 AI G815LM-IS96 Intel Core Ultra 9 275HX Processor 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5060 GDDR7 Graphics 18-inch WUXGA 2.5K 1600P IPS 240Hz Display Eclipse Grey Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 575,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.