ASUS ROG STRIX G16 G615JMR-AS74 - Raptor Lake - 14th Gen Core i7 14650HX Processor 16-GB 1-TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 GC 16" 1200p IPS 165Hz 300nits AG Display RGB Backlit KB TPM W11 (Eclipse Grey, NEW)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | 14th Gen Intel® Core™ i7-14650HX (16 Cores, 24 Threads, 30MB Cache) |
| Processor Speed | 3.9 GHz Base, up to 5.2 GHz Max Turbo |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 5600 MHz |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPU, 8GB GDDR7, ROG Boost 1610MHz (115W, 1560MHz + 50MHz OC, 100W + 15W Dynamic Boost). |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel HM670 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" IPS 1920×1200 (16:10) 165Hz Anti-Glare 100% sRGB 3ms 300nits |
| Screen surface | 16" IPS 1920×1200 (16:10) 165Hz Anti-Glare 100% sRGB 3ms 300nits |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.65 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1 × USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery), 3 × USB 3.2 Gen 2 Type-A. |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://rog.asus.com/ |
| Product page | https://rog.asus.com/ |
| Warranty | International |
ASUS ROG STRIX G16 G615JMR Gaming Laptop in Pakistan
Presenting to you the most wanted gaming laptop in Pakistan that fits in for hardcore gameplays seamlessly, the ASUS ROG STRIX G16 G615JMR. A 16-inch Eclipse Grey machine with the 14th Generation Core i7 processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU gets the ultimate processing support while running heavy-load apps. Also offers a 16 GB DDR5 memory and 1 TB SSD storage with a backlit keyboard and a full HD camera. Let's explore it fully below.
Processor
This powerful gaming machine has nothing short when it comes to processing capabilities. It houses the latest 14th Gen Core i7-14650HX processor. With its 16 cores and 24 threads, it boosts multitasking and ensures smooth operations. Keeps the pace flawless with a boosted speed of 5.2 GHz. For quick data access, it has a 30 MB cache. A good package for effortless compatibility and sharp processing solutions.
Graphics
The ASUS G615JMR has powerful graphics support in the form of NVIDIA GeForce RTX 5060. This dedicated GPU gets 8 GB GDDR7 discrete memory for lag-free visuals. Your gameplay finds the finest processing pace and precision, and the colors and shades appear to be life-like.
Display
It houses a 16-inch IPS display with perfect colors and shades. Featuring a 165 Hz refresh rate to avoid lag, and an anti-glare coating to ensure no reflection disrupts your comfort. The resolution of 1920×1200 pixels boosts clarity and 300 nits for enhanced visibility. Plus, the 100% sRGB ensures complete color coverage.
Memory and Storage
This Asus ROG Strix brings the finest speed with 16 GB DDR5 RAM as it runs at 5600 MHz. It delivers pace to demanding apps and avoids latencies significantly.
The 1 TB SSD stores a huge amount of data, and that too with a faster data transfer rate. The flash memory usage ensures no moving parts for speed and safety.
Robust Cooling System
It has an ROG Intelligent Cooling system that has a tri-fan design. To expel heat, it has multiple heat pipes. Certainly, an advanced mechanism to avoid overheating while running heavy-load titles.
Backlit Keyboard
Has a 4-zone RGB backlit Chiclet keyboard. It looks amazing with varying colors under the keys. Not only allows playing in the dark, but it also brings the unbeatable beauty
Body and Design
Comes with a solid build of aluminum and high-quality plastic polymer. The Eclipse Grey finish looks even more beautiful on its sleek and powerful design.
Other Specs
Also offers a full HD IR webcam, USB ports, Bluetooth, Wi-Fi, the Windows 11 Home OS, and an international warranty.
Buy ASUS ROG STRIX G16 G615JMR in Pakistan
ASUS ROG STRIX G16 G615JMR Raptor Lake 14th Generation Core i7 14650HX Processor with NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics 16-inch 1200p IPS 165Hz 300nits AG Display Eclipse Grey Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 440,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.