ASUS ROG Strix G16 G614JV - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 13650HX Processor 16GB to 64GB 512GB to 02-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 16" WUXGA IPS 165Hz G-Sync With DolbyVision HDR Display RGB BKB DolbyAtmos Sound Aura-Sync W11 (Open Box )

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 13650HX Raptor Lake Processor (24 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 2.6GHz Boost up to 4.9 GHz (Total Cores 14, # of Performance-cores 6, # of Efficient-cores 8, Total Threads 20) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM x 2 Max Capacity: 32GB Support dual channel memory |
| Hard drive size | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU ROG Boost: 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Intel |
| Graphics processor | LED |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) IPS-level Anti-glare display sRGB: 100% Refresh Rate: 165Hz Response Time: 7ms G-Sync MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR : Yes |
| Screen surface | 16-inch FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) IPS-level Anti-glare display sRGB: 100% Refresh Rate: 165Hz Response Time: 7ms G-Sync MUX Switch + NVIDIA® Advanced Optimus Support Dolby Vision HDR : Yes |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Condition | Open Box |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPortâ„¢ / power delivery / G-SYNC, 1x Thunderboltâ„¢ 4 support DisplayPortâ„¢ |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-strix/rog-strix-g16-2023-series/spec/ |
| Product page | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-strix/rog-strix-g16-2023-series/spec/ |
| Warranty | 1 Month |
ASUS ROG Strix G16 G614JV Gaming Laptop in Pakistan
If you're looking for a powerful computing machine that carries an extraordinary blend of power, precision, and irresistible aesthetics, the ASUS ROG Strix G16 G614JV is for you. A laptop to complement your diversified journeys from personal to professional, and for beginners to pros.
It offers the latest 13th Generation Core i7 processor along with an RTX 4060 GPU for handling extreme-level processing jobs seamlessly. The blend of a 16-inch full HD+ display,16 GB DDR5 memory, 512 GB SSD storage, an HD camera, a backlit keyboard, and many other sharp and useful details is set to adorn your workstation.
Core i7 13650HX Processor
This laptop has a genuine powerhouse of processing capabilities with its 13th Generation Core i7 13650HX processor. It is based on Raptor Lake architecture, carrying a 4.9 GHz speed and 24 MB cache memory. Moreover, the mix of 6 performance cores, 8 efficient cores, and 20 threads ensures flawless operations for multitaskers. It gets seamless compatibility between components and provides you with all-time speedy and reliable outcomes.
Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics
The ASUS ROG Strix G16 has exceptional graphical support, with the NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU. It features a discrete 8 GB DDR6 memory backup to boost speed, and that too with enhanced accuracy and precision. It is an ideal choice for high-end users like gamers and creative professionals to enjoy lag-free and quality visuals.
16-Inch Full HD+ Display
This machine offers a 16-inch full HD+ display, which carries 1920 x 1200 pixels to boost clarity, IPS technology to enhance color accuracy, and anti-glare coating to deal with irritating reflection. Moreover, the 165Hz refresh rate boosts frame motion, and 7ms response time with the Dolby Vision HDR support gets even sharper and vibrant viewing details.
16 GB DDR5 Memory
The ASUS G16 features an advanced 16 GB memory, which is based on the DDR5 version. It is the fastest one with extreme responsiveness and enhanced load time for varying demanding apps simultaneously. It is also expandable up to 32 GB if you need it.
512 GB SSD Storage
It provides a 512 GB SSD, which ensures secure storage for all types of data. Also has a faster speed and transfer rate with its PCIe NVMe technology. Certainly, it provides extreme support for handling pressures without affecting the speed of processing.
Powerful Battery Life
This laptop has an exceptionally powerful battery, which gives a huge confidence while using the machine outdoors. It ensures non-stop usage and eliminates the need for frequent recharge.
Portable and Durable Design
The ASUS G614JV has a sleek, classy, and lightweight body. It is super portable with its 2.50 kg weight, and the aluminum material pushes durability higher.
Other Specs
It also offers a backlit chiclet keyboard, Genuine Windows 11 Home OS, a 1-month warranty, a 720p HD camera, Wi-Fi, Bluetooth, connectivity ports, and an irresistible Black finish that adds to your style.
Buy ASUS ROG Strix G16 G614JV in Pakistan
ASUS ROG Strix G16 G614JV 13th Gen Core i7 13650HX Processor NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 Graphics 16-inch WUXGA IPS 165Hz G-Sync With DolbyVision HDR Display Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. Rs. 365,000. Paklap offers fast and reliable delivery service all over Pakistan.