Asus ExpertBook B1403CVA - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334u Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p 300nits AG Display Backlit KB FP Reader (Gentle Grey, 1 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1334u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Boost up to 4.6 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB DDR5 SO-DIMM, Memory Max Up to:64GB |
| Hard drive size | 512 GB |
| Hard drive speed | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:87 % |
| Screen surface | 14.0-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, Wide view, Anti-glare display, LED Backlit, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio:87 % |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Start from:01.40 kg (3.09 lbs) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1403/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1403/techspec/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Asus ExpertBook B1403CVA 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
Presenting to you a 14-inch business laptop that carries a perfect blend of power, practicality, and style, the Asus ExpertBook B1403CVA. This Gentle Grey machine offers smooth operations with the 13th Gen Core i5 processor. It delivers clear visuals with its outstanding duo of Intel Iris Xe integrated graphics and 14-inch full HD display.
Let's explore its nitty-gritty right below.
Processor
This Asus professional laptop features accurate, reliable, and efficient processing performance with its Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u CPU. It immensely boosts multitasking with its 12 threads and 10 cores, including 8 efficient and 2 performance cores. The speed up to 4.6 GHz and 12 MB cache bring extraordinary responsiveness, and handle multiple loads seamlessly.
Graphics
It ensures quality visuals and the utmost pace with its Intel Iris Xe integrated graphics. It is better than UHD graphics and effortlessly deals with complex graphical details. Allows enjoying creative jobs, mid-level gaming, and demanding professional apps without slowdown and lag.
Memory
The Asus B1403CVA comes with an advanced 16 GB DDR5 SO-DIMM RAM for extremely responsive memory speed. It pushes multitasking higher and allows for lag-free app launching and switching. It allows upgrades up to 32 GB to meet more memory needs.
Storage
It has a 512 GB SSD, lightning-fast storage using flash memory. It delivers a higher data transfer rate than traditional HDDs. Brilliant with storage and safety of your documents, apps, software, and multimedia.
Display
This business machine offers an extremely responsive 14-inch full HD display. It offers wide viewing angles, an anti-glare coating to avoid eyestrain, and 300 nits of brightness for comfortable visibility in brighter rooms. Also features higher color accuracy, 45% NTSC for color coverage, and unbeatable 1080p clarity.
Backlit Keyboard and Touch ID
Offers extended visibility with its incredible backlit chiclet keyboard. It enhances the accuracy of usage in low light.
The Touch ID allows seamless unlocking. It eliminates the need to remember and put in passwords for a hassle-free user experience.
Highly Portable and Modern Design
It has a modern design with an ultra-slim profile. The premium-quality aluminum chassis, with a weight of 1.40 kg, is highly portable and durable. Plus, the Gentle Grey finish significantly enhances its professional vibe.
Other Specs
An HD camera, the DOS operating system, 1 HDMI, Bluetooth 5.4, Wi-Fi, numerous connectivity ports, and a 1-year warranty that guarantees the best return for your money.
Buy Asus ExpertBook B1403CVA Core i5 in Pakistan
Asus ExpertBook B1403CVA Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u Processor Intel Iris Xe Graphics 14-inch Full HD 1080p 300nits AG Display Gentle Grey Color with 1 Year Asus Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 148,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Islamabad, Lahore & Karachi.