Asus Dual-Band Wireless AC1200 Gigabit Router
Out of stock
Asus Dual-Band Wireless AC1200 Gigabit Router (RT-AC55UHP) - (Brand Warranty)
Rs. 9,990.00
-

| Brand | Asus |
|---|---|
| Antenna | Detachable dipole antenna x 2 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| Coverage | Large homes |
| Data Rate | 802.11n : up to 300 Mbps 802.11ac : up to 867 Mbps |
| Memory | 128 MB Flash 128 MB RAM |
| Network Standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IPv4, IPv6 |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Ports | RJ45 for 10/100/1000/Gigabits BaseT for LAN x 4, RJ45 for 10/100/1000/Gigabits BaseT for WAN x 1 USB 2.0 x 1 USB 3.0 x 1 |
| Power Supply | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 12 V with max. 2 A current |
| LED Indicator | Power x 1 LAN x 1 Wi-Fi x 2 USB x 2 WAN x 1 WPS x 1 |
| WAN Connection Type | Internet connection type : Automatic IP, Static IP, PPPoE(MPPE supported), PPTP, L2TP Dual Link support WAN Bridge support Multicast Proxy support Multicast Rate Setting support |
| Color | Black |
| Warranty | 3 Year Brand Warranty |