Apple Macbook Pro 16" Z1AF001HB
Out of stock
Apple Macbook Pro 16" Z1AF001HB - Apple M3 Pro 12 Core CPU 18 Core GPU 18GB 1 Terabyte SSD 16" Liquid Retina XDR Display with True Tone Backlit Magic Keyboard Touch ID & Force TrackPad (Space Black, 2023)
Rs. 879,900.00

| Brand | Anker |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Apple M3 Pro Chip |
| Processor Speed | 12-core CPU with 6 performance cores and 6 efficiency cores 18-core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 18GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1 Terabyte SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 12 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Apple M3 Pro Chip |
| Type of graphics memory | Apple M3 Pro |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | 18 Core CPU |
| Backlight | Yes |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3456 x 2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | IOS |
| Weight | Weight (M3 Pro): 4.7 pounds (2.14 kg)7 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax)6 |
| Condition | New |
| USB | SDXC card slot HDMI port 3.5 mm headphone jack MagSafe 3 port Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | Yes |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Warranty | International |