Apple MacBook Pro 16 MX2T3 - Apple M4 Pro Chip 14-Core CPU 20-Core GPU 24GB 512GB SSD 16.2-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic KB with Touch ID Force Touch Trackpad (Silver, 2024)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Pro Chip |
| Processor Type | Apple M4 Pro Chip |
| Processor Speed | 14-Core CPU 20-Core GPU & 16-Core Neural Engine |
| Installed RAM | 24GB Unified Memory |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 20 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Pro Chip |
| Graphics memory | 20- Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Pro Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Pro Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3456 x 2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 24GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 4.7 pounds (2.14 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | SDXC card slot HDMI port 3.5 mm headphone jack MagSafe 3 port Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 5 (up to 120Gb/s) Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes - 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us |
| Product page | https://support.apple.com/en-us |
| Warranty | International |
Apple MacBook Pro 16 MX2T3 In Pakistan
Built for professionals and creators, it packs powerful components in a slim and sleek profile - the Apple MacBook Pro 16 MX2T3. Features the exceptionally fast M4 Pro chip with an extraordinary trio of multicore CPU, GPU, and neural engine.
From the ergonomic design to solid build, faster memory to massive storage, liquid retina display to 12 MP camera, everything is extraordinary.
Let's explore it in detail below.
Powerful Processing Chip
This machine features the most dynamic and powerful processing capability, the M4 Pro chip. It is tailored to deal with demanding tasks and heavy workloads. The 14-core CPU handles intensive jobs effortlessly. These CPU cores deliver performance, efficiency, responsiveness, and ensure seamless operations.
Moreover, the 20-core GPU is another extraordinary feature that gives you exceptional graphics performance. It delivers flawless visuals while consuming less energy, which gives you a longer battery life. The graphics quality is perfect for gaming, 3D modeling, editing, designing, rendering, and more.
Likewise, the 16-core neural engine takes a clear lead with its advanced AI-related capabilities. It offers speed beyond expectations to let you enjoy cutting-edge AI features. The neural engine cores also help with low power consumption and support machine learning. With it, you can deal with the complex AI tasks without the need for additional tools.
24 GB Unified Memory
It comes with 24 GB unified memory, making it perfect for demanding usage. With the introduction of M4 chips, you get a much faster unified memory than the previous models. Also boosts responsiveness and data access to let you multitask like a pro.
Massive Storage 512 GB SSD
It has a massive 512 GB SSD storage, which not only stores the data, but also secures it with dual security layers. Featuring Apple Security Enclave and hardware-based security to ensure next-level protection of your data. In addition, it keeps the system operations silent and provides a higher transfer rate.
16.2-Inch Liquid Retina Display
Enjoy your screen time with the 16.2-inch Liquid Retina XDR display. It features an impressive native resolution of 3456×2234 at 254 PPI to ensure improved clarity and vividness. It boosts your productivity with quality vision and gives a huge push to your gaming, entertainment, and business.
12 MP Center Stage Camera
It features an amazing 12 MP center stage camera with automatic pan and zoom, which puts you in focus during calls. It allows recording of videos in high definition. Powered by the company's advanced image signal processor (ISP), it ensures flawless transition and crispness in videos and online conferencing.
Backlit Magic Keyboard and Touch ID
It furnishes a backlit keyboard that allows typing and writing in the dark. Moreover, the Touch ID makes unlocking seamless. It allows a simple touch login, which is ideal for busy users.
Powerful Battery with Quick Charge
This MacBook has a powerful battery with a quick recharge. It drains very slowly, recharges very fast, and that's how it makes you enjoy maximum productivity non-stop.
Ultra-Sleek, Smart, and Powerful Design
This variant has a sleek and smart profile in an attractive silver color. It has a solid and powerful build, made of aircraft-grade aluminum. This makes it durable, and having gone through multiple durability tests, it can take up whatever challenge you throw at it. The body measures close to 16.2 inches and weighs 2.14 kg.
Other Specs
Also offers the MAC operating system, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, an HDMI, multiple connectivity ports, and last but not least, an international warranty.
Buy Apple MacBook Pro 16 MX2T3 Online in Pakistan
Apple MacBook Pro 16 MX2T3 with Apple M4 Pro Chip 14-Core CPU 20-Core GPU 16-Core Neural Engine, 24 GB Unified Memory, 512 GB SSD, 16.2-Inch Liquid Retina XDR Display Latest Price in Pakistan is Rs. 712,000. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information, call or WhatsApp us at 0300-0369892.