Apple MacBook Pro 16 A2141 Space Gray Used
Out of stock
Apple MacBook Pro 16 A2141 CTO - 9th Gen Intel Core i7 6‑Core Processor 32-GB 512-GB SSD 4-GB AMD Radeon Pro 5300M GDDR6 Graphics 16" IPS Retina Display True Tone Backlit Touch Bar Magic Keyboard Touch ID (Space Gray, 2019, Used)
Rs. 149,999.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | 9th Generation |
| Processor Type | 9th Generation Intel Core i7 Processor |
| Processor Speed | 2.6GHz 6‑core Turbo Boost up to 4.5GHz, with 12MB shared L3 cache |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | 32 GB of 2666MHz DDR4 onboard memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | AMD Radeon Pro 5300M with 4GB of GDDR6 memory and automatic graphics switching Intel UHD Graphics 630 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16‑inch (diagonal) LED‑backlit display with IPS technology; 3072‑by‑1920 native resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen surface | 16‑inch (diagonal) LED‑backlit display with IPS technology; 3072‑by‑1920 native resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen resolution | 3072 x 1920 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 4.3 pounds (2.0 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID sensor |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 65 (U.S.) or 66 (ISO) keys including 4 arrow keys in an inverted‑T arrangement |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi‑Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Condition | Used |
| USB | 4 x Thunderbolt 3 (USB‑C) – Charging, DisplayPort, Thunderbolt 3 (up to 40Gb/s), USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111932 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111932 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple MacBook Pro 16 A2141 CTO 9th Generation Intel Core i7 6‑Core Processor 4-GB AMD Radeon Pro 5300M GDDR6 Graphics 16-inch IPS Retina Display True Tone Backlit Touch Bar Magic Keyboard Touch ID Space Gray Color 2019 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 149,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review