Apple Macbook Pro 14 A2918 Used
Out of stock
Apple Macbook Pro 14 MXE03 - Apple M3 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 1-TB SSD 14.2" Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS (Space Grey, 2023, Used)
Rs. 350,000.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M3 Chip |
| Processor Type | Apple M3 chip |
| Processor Speed | 8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores 10-core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine 100GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Apple M3 chip |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M3 chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024x1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.5 pounds (1.6 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted‑T arrangement |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax)6 |
| Condition | Used |
| USB | 2 × USB 4 / Thunderbolt ports with support for USB 4 (up to 40 Gb/s), Thunderbolt 3 (up to 40 Gb/s), DisplayPort, and Charging. |
| HDMI | Yes |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | Mac OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/117735 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/117735 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple MacBook Pro 14 MXE03 M3 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 14.2-inch Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS Space Grey Color 2023 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 350,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review