Apple MacBook Pro 14 MDE14 - Apple M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 1-TB SSD 14-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic KB With Touch ID (Space Black, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M5 Chip |
| Processor Type | Apple M5 Chip |
| Processor Speed | 10‑Core CPU, 10‑Core GPU, 16‑Core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M5 Chip |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M5 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M5 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024 x 1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | Weight (M5): 3.4 pounds (1.55 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | Yes |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Warranty | International |
Apple MacBook Pro 14 MDE14 M5 Chip in Pakistan
If you're looking for a high-end professional machine that comes with no shortcomings from internals to aesthetics, the Apple MacBook Pro 14 MDE14 is for you. A highly powerful laptop bringing the finest processing solutions with the latest M5 chip, the maestro of the processing world. From unified memory to SSD storage, liquid retina display, backlit keyboard, and much more, all this to lift your user experience like no other has.
M5 Chip
It carries amazing processing support, the most advanced M5 Chip. It is beyond ordinary with its trio of processing units. Offering a 10-core CPU for all types of professional and creative loads. The 10-core GPU handles graphics-intensive jobs effortlessly. The 16-core neural engine to improve machine learning tasks with the utmost AI support it houses.
10-Core GPU with M5
The MacBook Pro 14 MDE14 has a 10-core GPU with the chip that allows playing creative and professional apps, gaming titles, videos, rendering, editing, and 3D modeling. It supports your visuals as no ordinary graphical unit does. Plus, the AI support lifts the visual quality with smart details significantly.
14.2-Inch Liquid Retina Display
It houses an impressive 14.2-inch liquid retina display. It is diagonal and ensures a crisp and clear view with sharp details. Offering the enhanced resolution of 3024 x 1964 pixels, which makes 254 pixels per inch, certainly provides the breathtaking clarity and sharpness you get with it.
16 GB Unified Memory
Apple MDE14 has a powerful 16 GB Unified memory. It brings the utmost flawlessness while multitasking. It is a unified memory, and shares the memory between the CPU, GPU, and neural engine equally to ensure a perfect performance flow.
1 TB SSD Storage
It houses a spacious 1 TB SSD storage with a skyrocketing data transfer rate. It is smart, silent, and power-optimized. Keeps your data safe with hardware-based security and Apple Security Enclave.
Touch ID and Backlit Keyboard
This luxurious computing machine offers a Touch ID to unlock the machine with ease. It brings convenience, a luxurious vibe, saves time, and gets rid of long passwords.
The backlit keyboard boosts productivity with extended usability in the dark. It allows playing and working in low light with its lighting system under the keys.
Classy, Contemporary, and Powerful Design
The MacBook Pro 14 M5 has a premium design that looks ultra classy and contemporary with its sleek and smart body. The aircraft-grade recycled aluminum material ensures higher durability, and the Space Black finish looks even killer on it.
Other Specs
A 12 MP Center stage webcam with smart details, Bluetooth, Wi-Fi, USB ports, HDMI, macOS, and an international warranty.
Buy Apple MacBook Pro 14 MDE14 M5 in Pakistan
Apple MacBook Pro 14 MDE14 M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 1-TB SSD 14-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Space Black Color 2025 Model Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 556,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.