MHFC4
In stock
Apple MacBook Neo 13 MHFC4 - Apple A18 Pro Chip 6-Core CPU 5-Core GPU 8-GB 512-GB SSD 13-Inch IPS Liquid Retina Display Magic KB With Touch ID (Silver, 2026)
Rs. 279,999.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple A18 Pro Chip |
| Processor Type | Apple A18 Pro Chip |
| Processor Speed | 6‑Core CPU, 5‑Core GPU, 16‑Core Neural Engine |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Apple A18 Pro Chip |
| Graphics memory | 5 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple A18 Pro Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple A18 Pro Chip |
| Backlight | No |
| Screen size | 13.0-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2408-by-1506 native resolution at 219 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 13.0-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2408-by-1506 native resolution at 219 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2408 x 1506 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.23 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Magic Keyboard with Touch ID 78 (ANSI) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys Touch ID Multi-Touch trackpad for precise cursor control and support for gestures |
| Bluetooth | Bluetooth 6 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax)5 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C (USB 3) Port – 10Gbps, Charging & DisplayPort Support 1x USB Type-C (USB 2) Port – 480Mbps, Charging Support |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-neo/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-neo/specs/ |
| Warranty | International |