Apple MacBook Air A2179 Used
Out of stock
Apple MacBook Air MVH22 - 10th Gen Core i5 8-GB 512-GB SSD 13.3" IPS Retina Display With True Tone Backlit Magic KB Touch ID & Force TrackPad (Space Gray, 2020, Used)
Rs. 103,000.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5 Dual Core Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 1.1GHz quad-core Intel Core i5, Turbo Boost up to 3.5GHz, with 6MB L3 cache |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Iris Plus Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen surface | 13.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 native resolution at 227 pixels per inch with support for millions of colors |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.8 pounds (1.29 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID sensor |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement Ambient light sensor Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force click |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi-Fi wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Condition | Used |
| USB | Two Thunderbolt 3 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt (up to 40Gb/s) USB 3.1 Gen 2 (up to 10Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 720p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111991 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111991 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple MacBook Air MVH22 10th Generation Core i5 13.3-inch IPS Retina Display With True Tone Backlit Magic KB Touch ID & Force TrackPad Space Gray Color 2020 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 103,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review