Apple MacBook Air 15 MXD43 - Apple M3 Chip 8-Core CPU 10-Core GPU 16GB 512GB SSD 15.3-Inch Liquid Retina Display with IPS Technology Backlit Magic KB with Touch ID (Midnight, 2024)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M3 Chip |
| Processor Type | Apple M3 Chip |
| Processor Speed | 8-core CPU with 4 performance cores and 4 efficiency cores 10-core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine 100GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M3 Chip |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M3 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M3 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2880 x1864 |
| Touchscreen | No |
| Color | Midnight |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.3 pounds (1.51 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | MagSafe 3 port 3.5 mm headphone jack Two Thunderbolt / USB 4 ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 3 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/118552 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/118552 |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 15 MXD43 M3 Chip in Pakistan
If you have a decent budget and want to level up your personal, professional, and creative journeys with the best computing partner, the Apple MacBook Air 15 MXD43 is available in Pakistan.
It uses the M3 chip, which has the most advanced processing capability. Features an 8-core CPU, 10-GPU, and 16-core neural engine to get the best performance flow. The aesthetics are top-notch, the internals are unbeatable, and to explore them all in detail, let's read below.
M3 Chip
The Apple MacBook Air 15 MXD43 comes with the advanced M3 chip, faster than all previous models. It is indeed a revolutionary component that gets you ahead of ordinary processing solutions.
It creates a magical impact on performance delivery with its incredible trio of 8-core CPU, 10-core GPU, and 16-core neural engine. The CPU gets 4 performance cores and 4 efficient cores for performance delivery from basic to pro-level jobs. The 16-core neural engine handles machine learning and AI-related jobs seamlessly.
Unbeatable Graphics
No matter if you play games or videos, render images, or do whatever professional or creative task, this machine has the finest 10-core GPU at the backend. It makes everything appear to be so cool and perfect. The M3 chip takes good care of visual effects and allows you to enjoy your work and play like never before.
15.3-Inch IPS Display
The Apple MXD43 features a 15.3-inch LED-backlit display. It carries IPS technology to boost colors naturally, and 2880×1864 pixels to ensure next-level clarity that makes 224 pixels per inch. Moreover, 500 nits illuminate the screen with extraordinary brightness. It surely makes you enjoy your screen time with a comfortable and strain-free vision.
16 GB Unified Memory
It offers a 16 GB unified memory. It is good to give an immense push to multitasking and lag-free operations. Moreover, it supports rapid processing with enhanced responsiveness, better load time, and reduced latency.
512 GB SSD Storage
This machine has a spacious storage room with a 512 GB SSD. It ensures ultimate security with no moving parts. You enjoy extreme responsiveness with a higher transfer rate. Indeed, a great plus for busy users on the go.
Lasting Battery Life
The battery life is supremely lasting. It brilliantly remains in business for hours on a single charge. Above all, the fast charging gets a refilling within minutes, considerable support for busy professionals.
Modern and Powerful Design
The design of this machine is classy, modern, and super sleek. It carries a durable aluminum alloy build of not more than 1.51 kg, a significant push for portability.
Other Specs
Also offers a backlit keyboard, a fingerprint reader, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, an international warranty, a FaceTime HD camera, and a Midnight finish that adorns your setup timelessly.
Buy Apple MacBook Air 15 MXD43 in Pakistan
Apple MacBook Air 15 MXD43 M3 Chip 15.3-inch Liquid Retina Display Midnight Color 2024 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 418,000. Paklap provides delivery options all over Pakistan.